Cestovní pojištění – repatriace
Přemýšlet o tom, zda se cestovní pojištění vyplatí či nikoliv, je zbytečné. Cestovní pojištění je nutnost, která vám může zachránit zdraví. Čím lépe toto pojištění pochopíte, tím spíše jej oceníte. Třeba, když se po vážném úrazu v zahraničí budete potřebovat dopravit zpět domů.
Nikdo nechce dopředu počítat s tím, že se mu na dovolené (např. na horách) stane úraz. Nikdo si nechce přiznat, že se mu vůbec něco takového může přihodit. To se přece děje pouze “jiným”. Realita je ale taková, že k úraz může přijít kdokoliv, kdekoliv a kdykoliv. Pojišťovny, nemocnice i policie by mohly vyprávět jeden příběh za druhým. Proto je lepší být na takové situace dobře připraven. Upřímně je lepší přijít o pár desítek korun za “zbytečné” pojištění, než na nemocničním lůžku přemýšlet, kde vezmete peníze na úhradu drahé léčby, a za co se vůbec dostanete domů.
Cestovní pojištění – co zahrnuje
Základní cestovní pojištění zahrnuje úhradu léčby a s ní souvisejících úkonů až do výše pojistného limitu. S ohledem na náplň vaší cesty či dovolené volte raděj vyšší než nižší pojistné limity. Rozdíly v pojistném nebývají nijak závratné. Základní balíček obsahuje vedle léčebných výloh také asistenční služby.
Některé pojišťovny nabízí širší základní rozsah, u všech existuje možnost rozšíření pojištění o různá doplňková připojištění. Všeobecně se doporučuje připojištění úrazu, zavazadel a odpovědnosti za škody, které můžete způsobit vy jiným osobám. Není-li v základní nabídce repatriace, je vhodné si ji připojistit také.
Co je to repatriace
Co to vlastně ta repatriace je? Hodně se o ní mluví, málokdo ale ví, co to opravdu znamená. Většinou se repatriace spojuje s navrácením ostatků mrtvého zpět do České republiky. O převoz se opravdu jedná, nemusí ale jít pouze o ostatky. Repatriací se myslí také zajištění převozu nemocné či zraněné osoby zpět do ČR.
Způsob přepravy závisí na zdravotním stavu. V případě dobrého zdravotního stavu lze využít běžné dopravní prostředky (auto, autobus, vlak, letadlo). Některé případy ale vyžadují převoz zdravotnickým letadlem nebo sanitkou a případně i doprovod zdravotnického personálu. V případě, že pojištění repatriaci kryje, můžete být bez obav.
Na kolik vyjde repatriace
O tom, že se nejedná o levnou záležitost, se už přesvědčila spousta lidí. Ti, kteří byli pojištění, jistě byli rádi, že se pojistili. I pouhé odložení letu a zajištění nového komerčního letu kvůli léčbě úrazu či nemoci se vším potřebným může vyjít na desítky tisíc korun. Někteří pacienti potřebují dvě sedadla či více prostoru v letadle. Převoz speciálním zdravotnickým letadlem se může vyšplhat dokonce na stovky až miliony korun. V případě, že pojištění nejste, část nákladů uhradí veřejné pojištění. To ale pouze v případě, že se tak stane na území EU.