Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Havarijní pojištění cena – co ji ovlivňuje?

Havarijní pojištění není levnou záležitostí. Kryje však rizika jako havárii, vandalismus, krádež a živelné události, a proto se vyplatí. Výši pojistného ovlivňují různá kritéria od typu a stáří vozidla až po výši sjednané spoluúčasti či účel vozidla.

Druh vozidla 

Při stanovování ceny havarijního pojištění je jedním z hlavních faktorů druh vozidla. Je rozdíl, zda chcete pojistit osobní vozidlo, motocykl, nákladní vozidlo, přípojný vozík či tahač. 

Pořizovací cena vozidla 

Jako u většiny druhů pojištění i zde platí pravidlo přímě úměrnosti – čím dražší vozidlo je, tím více za pojištění zaplatíte. U dražšího vozidla je třeba počítat s vyšší pořizovací cenou, dražšími náhradními díly a to pro pojišťovnu představuje vyšší riziko. 

Stáří vozidla 

Cena vozidla neustále klesá. Pokud si tedy pojišťujete nové vozidlo, bude pojistné vyšší. S “přibývajícím” věkem cena vozidla klesá a s tím i výše pojistného. V případě havarijního pojištění se vyplatí pojištění aktualizovat alespoň jednou za dva roky. 

Pojistná rizika 

Chcete-li mít vozidlo pojištěné dobře a zvolíte všechna rizika (All Risk), pak si za havarijní pojištění připlatíte. Cenu lze snížit volbou vybraných rizik nebo jejich kombinací. 

Výše spoluúčasti 

Havarijní pojištění si lze sjednat se spoluúčastí až do výše 20 %. Čím vyšší spoluúčast zvolíte, tím méně vás bude havarijní pojištění stát. Nezapomeňte však, že veškeré škody do této částky půjdou za vámi. 

Účel použití vozidla 

Pojišťovny posuzují riziko jinak u osobních vozidel a jinak u vozidel, která jsou používána k jiným než soukromým účelům. Vyšší pojistné zaplatí například taxislužby, u nichž je riziko vzniku škody vyšší. Jiné pojistné platí také přednostní vozidla sloužící k záchranným účelům (zdravotníci, hasiči apod.).