Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Havarijní pojištění – proč si jej sjednat?

Mít a provozovat osobní vůz stojí peníze a nemusí jít pouze o náklady typu pohonné hmoty, servis a opravy. S provozem vozidla souvisí také pojištění. Tím základním a povinným je povinné ručení. Dobrovolným, ale neméně důležitým je havarijní pojištění. Jedná se o různá pojištění kryjící odlišná rizika. Tam, kde vám je povinné ručení k ničemu, hodí se havarijko.

Povinné ručení kryje škody, které způsobíte provozem svého vozidla na majetku či zdraví dalších osob. Kdo vám ale uhradí škody, které si způsobíte vlastní vinou nebo škody, u nichž je viník neznámý? Havarijní pojištění. Je určené pro všechna motorová vozidla – osobní automobily, nákladní automobily, motocykly a skútry apod. 

Proč je havarijní pojištění výhodné? 

Jednoduše proto, že vám ušetří peníze, které byste jinak museli vynaložit ze svého a na které se nevztahuje povinné ručení. Mezi základní rizika, na které se havarijní pojištění vztahuje, patří: 

  • Dopravní nehoda – pokud zaviníte nehodu a způsobíte si škody na vlastním vozidle, opravy uhradí havarijní pojištění. 
  • Živelné události – škody může způsobit velká voda, blesk, krupobití, požár i padající strom. V takovém případě neexistuje viník, po kterém můžete požadovat úhradu škody. 
  • Vandalismus a neoprávněné užití automobilu – rozbité okénko, zrcátko nebo poškozený lak klíči. Viníka nelze dohledat, opravu však zaplatit musíte. Opět se hodí havarijní pojištění. 
  • Krádež vozidla – odcizené vozidlo vám nikdo jen tak nevrátí ani nezaplatí. Havarijní pojištění vám však vratí velkou část peněz, za které si pořídíte auto nové. 
K havarijnímu pojištěné lze sjednat různá připojištění. Nejčastěji lidé poptávají pojištění skel a střet se zvěří. 

Kolik havarijní pojištění stojí? 

Cenu havarijního pojištění ovlivňuje rok výroby, značka a typ vozidla. Čím dražší a novější vůz je, tím více za havarijní pojištění zaplatíte. Pojistné je možné snížit například spoluúčastí. Čím větší je, tím nižší je pojistné. Nezapomeňte ale, že škodu do výši spoluúčasti zaplatíte ze svého. Pokud se tedy bojíte spíše menších škod, raději si sjednejte nižší spoluúčast.