Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Havarijní pojištění spoluúčast

Havarijní pojištění může mít různý rozsah, různé pojistné limity a také různě vysokou spoluúčast. To vše má vliv na konečnou cenu za havarijní pojištění. Čím vyšší si zvolíte spoluúčast, tím menší budete platit pojistné. Některé pojišťovny nabízí variantu havarijního pojištění bez spoluúčasti

Co je to spoluúčast 

Spoluúčast je předem domluvená částka, kterou se pojištěný bude podílet na škody v případě pojistné události. Pokud si sjedná ve smluvních podmínkách spoluúčast ve výši 10 000 Kč a dojde k nehodě se škodou ve výši 5 000 Kč, pojišťovna mu neuhradí ani korunu. Spoluúčast je tedy nevýhodná v případech nižších škod. 

Běžná výše spoluúčasti se pohybuje od 0 % do 10 % 

Výše spoluúčasti se liší podle pojišťovny a zvolené varianty. V případě havarijního pojištění obvykle pojišťovny nabízí varianty 0 %, 5 % a 10 %. Většina motoristů volí zlatou střední cestu, kterou je spoluúčast ve výši 5 %. Někdy pojišťovny přidávají maximální výši spoluúčastí – např. 5 % a maximálně 5 000 nebo 10 % a maximálně 10 000 Kč. 

 Příklad: Vlastník vozidla zjistí, že mu vandal během noci rozbil zrcátko. Škoda činí 5 000 Kč a on má sjednanou spoluúčast 5 % a 5 000 Kč. 5 % z 5 000 Kč činí sice 500 Kč, ale jelikož maximální částka spoluúčastí činí 5 000 Kč, pojišťovna nic neuhradí. Při pojistné události totiž hraje rozhodující roli vyšší z těchto dvou částek. 

Čím vyšší spoluúčast, tím nižší pojistné 

Výše spoluúčasti ovlivňuje výši pojistného u havarijního pojištění. Chcete-li platit méně, zvolte si variantu s vyšší spoluúčastí. Pak ale počítejte s tím, že drobné pojistné události nemá smysl hlásil, protože je pojišťovna neuhradí. V případě více menších škod budete opravy platit ze svého. Pokud tedy drobné události řešíte častěji, je vhodnější volbou nižší nebo dokonce žádná spoluúčast.

Nezapomeňte také na fakt, že každá ohlášená pojistná událost má vliv na cenu havarijního pojištění do budoucnosti. V případě vyššího počtu pojistných událostí hrozí, že vám pojišťovna sníží bonus a zároveň vám navýší pojistné.