Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Jak neplatit majlant za havarijní pojištění

Milovaný vůz může snadno a bez výčitek poškodit opilý vandal, naštvaný soused i nešikovný řidič na parkovišti nákupního centra. Nebo vám jej rovnou celé ukradne zloděj zlodějská. Parkujete-li na ulici, je dobré myslet také na kroupy či padající stromy. To také dokáže auto (ne)slušně potrápit. To však neznamená, že odpovídající havarijní pojištění musí nutně stát velké peníze.

Zatímco povinné ručení mít uzavřené musíme, havarijní pojištění je čistě na naší úvaze. A peněžence. Máme-li hlouběji do kapsy, vždy zvažujeme, zda havarijní pojištění má vůbec smysl či nikoliv. Ono je to těžké. Můžete vzorně platit havarijko dlouhá léta a o vůz se vám neotře ani ptačí pírko. Pak stačí jednoho dne havko zrušit a hned první noc vám vůz objede klíčem opilý student kráčející ze svého prvního vydařeného vysokoškolského mejdanu. 

Havarijní pojištění – pro nová i stará auta

Havarijní pojištění je praktické pojištění, které se rozhodně  vyplatí mít v případech, kdy vlastníte úplně nový vůz. Vhodné je také pro novější ojeté vozy a samozřejmě pro všechny ty drahé a luxusní miláčky na čtyřech kolech. Ale ani u starších vozů se nejedná o zbytečný výdaj. Všechno záleží na tom, jaký konkrétní produkt si vyberete, a kolik za havarijní pojištění nakonec zaplatíte.

Spousta lidí tuto otázku řeší vylepšením povinného ručení. To je také možnost. K základní nabídce si přidají řadu doplňkových připojištění. Dnes většina pojišťoven nabízí různá připojištění, která mohou částečně nahradit drahé havarijní pojištění. Vedle tradičního úrazového pojištění, pojištění skel a zavazadel se jedná o pojištění střetu se zvěří, živelní pojištění či pojištění proti krádeži. Důležité je ohlídat si parametry pojištění, které nemusí být dostačující.

Havarijko vybírejte pečlivě

Ideální je neřešit vůbec žádné problémy s autem. Když už k nim ale dojde, je dobré mít v záloze dobrou pojistku. Dobré havarijní pojištění sice nezabrání vzniku pojistné události, ale ochrání nás před finančními důsledky. Z havarijního pojištění mohou být hrazeny veškeré škody způsobené při havárii, zlodějem či vandalem i škody způsobené při živelních událostech. 

Cena havarijního pojištění se odvíjí nejen od nabídky vybrané pojišťovny, ale také od nastavení pojištění. Můžete mít pojištění všechna nebo jen některá rizika. Cenu rovněž ovlivňuje výše spoluúčasti či celkový roční nájezd. Která kritéria cenu havarijního pojištěního ovlivňují?

Pojistná částka

Ta se odvíjí od hodnoty vozu. Čím je vůz dražší, tím je pojistná částka vyšší a tím je logicky dražší i samotné havarijní pojištění. Pojistnou částku tedy nastavte tak, aby odpovídala skutečné hodnotě vozu. Nejjednodušší je to u nových vozu, kdy se použije kupní cena. 

Pojištěná rizika 

Nejdražší variantou havarijka je pojištění proti všem rizikům All risk. Ušetřit lze tím, že si zvolíte jen ta rizika, která vám reálně hrozí. Nevíte-li si rady, nechte si poradit. Dobrý pojišťovací agent zhodnotí rizika a doporučí vám správné nastavení celé pojistky.

Výše spoluúčasti

Zde si dávejte velký pozor. Čím je spoluúčast vyšší, tím méně za havarijní pojištění zaplatíte. To zní lákavě. Lidé si nejčastěji volí spoluúčast 5 000 Kč a 5 % minimálně, neobvyklá není ani volba 10 000 Kč a 10 % minimálně. Pokud vás potká nehoda s vyššími finančními důsledky a oprava se vyšplhá do řádu desítek tisíc korun, je to vcelku jedno, zda zaplatíte pět nebo deset tisíc korun. Stále ušetříte. V případě drobnějších škod do výše spoluúčasti budete ale cálovat ze svého.

Adresa a věk pojištěného

Nízký věk a velké město patří mezi přihoršující okolnosti. Mladí řidiči působí více škody než jejich zkušenější kolegové a ve velkém městě je riziko škody větší. Spousta řidičů to řeší uzavíráním pojistek například na své rodiče žijící v malé obci. Rozumnější je řídit bezpečně a nehodám se vyhýbat jako čert kříži. Získáte totiž bonus a tím pádem levnější pojistku.

8 tipů, jak platit méně za havarijní pojištění

  1. Pojištění vybírejte a uzavírejte online – za sjednání pojištění online pojišťovny nabízí až 25 % slevu.
  2. Sjednejte si POV a HAV u jedné pojišťovny – další slevu získáte, pokud si kompletní pojištění vozidle sjednáte u stejné pojišťovny.
  3. Vyberte si jen některá rizika – pojišťovny nabízí různé varianty, vyberte si tu správnou.
  4. Využívejte výhody zdarma – v rámci konkurenčního boje každá pojišťovna nabízí různé výhody (např. lepší  asistenční sluby, připojištění zdarma a další).
  5. Zvolte si spoluúčast – čím vyšší spoluúčastí, tím levnější havarijní pojištění.
  6. Zabezpečete svůj vůz – pojišťovny dávají až 30 % slevu dle úrovně zabezpečení vozidla (např. pískování skel, mechanické zabezpečení, alarm, vyhledávací systémy).
  7. Pravidelná revize pojištění – hodnota vozu neustále klesá, klesat by měla i pojistná částka. Nechte svou smlouvu upravit každé dva roky a neplaťte za havarijní pojištění zbytečně moc.
  8. Jezděte bez nehod – čím déle jezdíte bez nehod, tím vyšší bonus a levnější havarijní pojištění získáte.