Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Pojištění pořizovací cen – GAP

Připojištění GAP je nabízeno k havarijnímu pojištění. Je určeno pro nová vozidla, u nichž klesá cena velmi rychle. Jednoduše řečeno se jedná o pojištění pořizovací ceny. Pojištěnému je v případě krádeže či totální škody uhrazená plná částka ve výši původní ceny vozidla.

Pojištění GAP se nabízí řadu let, přesto se jedná o méně známý produkt. Původně bylo toto pojištění součástí leasingový smluv. Vlastník vozidla byl chráněný pro případ, kdyby v průběhu splácení o vozidlo přišel v důsledku krádeže nebo totální škody. Pojištění GAP uhradilo splátky, které by jinak musel i nadále splácet i přesto, že auto již nemá. 

Pojištění GAP chrání vaše peníze 

Zkratka GAP pochází z anglického spojení Guaranteed Asset Protection, což v překladu znamená Garantovaná ochrana majetku. Je třeba si uvědomit, že hodnota nového vozidla klesne již pouhým zakoupením a po 3 letech užívání bývá poloviční. Během této doby je možné v rámci havarijního pojištění pojistit rozdíl mezi pořizovací a obecnou cenou. 

Za běžných okolností bývá vlastníkovi vozidla v případě krádeže či totální škoda uhrazená škoda ve výši obecné (tržní) ceny. Odečtena je také spoluúčast, je-li sjednaná. To znamená, že vlastník obdrží výrazně nižší částku. Rozdíl může činit i polovinu částky investované do nákupu nového vozidla. Pojistné plnění tedy neuhradí pořízení nového vozidla ve stejné hodnotě. 

 Pokud má však vlastník sjednané havarijní pojištění s připojištěním GAP, od pojišťovny získá i rozdíl mezi obecnou a pořizovací cenou včetně spoluúčasti. Získá tedy celou částku, kterou může použít na nákup stejného vozidla nebo podobného vozidla ve stejné hodnotě. 

Pojištění GAP je určeno pro nová vozidla a jeho platnost obvykle trvá 3 roky. Po této lhůtě zanikne. Některé pojišťovny nabízí možnost prodloužení za určitých podmínek.