Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Společenství vlastníků aneb sledovat katastr nemovitostí má smysl

SVJ neboli Společenství vlastníků jednotek mívají na starostí jednotlivé byty, bytové domy i pozemky. Jediným důkazem jejich vlastnictví je zápis v katastru nemovitostí. Jedna malá chyba nebo nepozornost při zápisu však může způsobit nenapravitelné chyby. Jedině pravidelným sledování katastru se lze takovým chybám vyhnout.

Velkou změnu pro celý katastr nemovitostí a jeho systém fungování přinesl Nový občanský zákoník. Zatímco předtím bylo možné chyby provedené v katastru opravit, dnes už to tak snadné není. Pokud totiž dojde k chybnému zápisu, kterého si nikdo po dobu 3 let nevšimne, je automaticky považován za správný. A je zcela jedno, zda k tomu došlo omylem či úmyslně. 

Chraňte svůj majetek

To znamená, že pokud někdo změní vlastnictví a v katastru je zapsána jiná osoba jako vlastník nemovitosti, má skutečný majitel smůlu, pokud si toho nevšiml během tří let po změně. Zdá se vám to nespravedlivé? 3 roky jsou dlouhá doba. Pokud si vlastník nemovitostí pravidelně hlídá katastr, žádný úředník ani podvodník jej o majetek nepřipraví. Nejvýše mu ukradne nějaký ten čas.

Zákon v tomto případě říká, že každý vlastník by měl ve svém zájmu sledovat katastr nemovitostí a v případě zjištění rozporu okamžitě reagovat. Učinit tak může do 1 měsíce od dne, kdy rozpor zjistil, nejpozději však do 3 let od onoho zjištění. V případě promeškání lhůty je možné se obrátit na soud, který spor rozhodne na základě předložených důkazů.

Jak na to?

Někdy je nejlepší spolehnout se na sebe a ne na instituce. Zejména v tomto případě má hlídání katastru nemovitostí pro SVJ i pro všechny ostatní vlastníky nemovitostí smysl. Jedině tak bude mít vlastník jistotu, že uvedené údaje jsou správné a jakékoliv změny si všimne téměř okamžitě. Může tak reagovat zavčasu a chybu napravit.

Katastr nemovitostí si může vlastník hlídat sám nebo využít chytréh pomocníka v podobě “online hlídače”, který za něho bude “sledování změn v katastru nemovitostí pro SVJ” provádět tak často, jak jen si bude přát. Využívat jej mohou nejen SVJ, ale také bytová družstva, široká veřejnost a další.