Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Hypotéka a daň z nabytí nemovitosti: První převod bez daně

S koupí nového bytu souvisí nejen uhrazení vysoké kupní ceny, ale také zaplacení neoblíbené daně z nabytí nemovitosti. Ta činí 4 % z ceny nemovitosti. Částečně dobrou zprávou je to, že daň z nabytí nemovitostí se netýká bytů v novostavbě při prvním převodu.

Daň z nabytí nemovitosti v roce 2014 nahradila původní daň z převodu nemovitosti. Až do roku 2016 ji platili prodávající. Poté byla povinnost platit daň z nabytí nemovitosti převedena na kupujícího, což se nesetkalo s velkým nadšením. Tedy ze strany kupujících. Prodávající nemovitosti o ony 4 % nezlevnili. Problém je i s hypotékou, kterou si lze vzít na nemovitost, nikoliv na tuto daň. Naštěstí zákon obsahuje několik světlých výjimek, které kupující od placení daně osvobozují.

Daň z nabytí nemovitost – není novostavba jako novostavba

Původně pojem novostavba zahrnovala nově postavené rodinné domy a bytové jednotky v bytových a rodinných domech. V roce 2013 došlo ke změně, které si zpočátku nikdo nevšiml. S největší pravděpodobností o ní nevěděli ani tvůrci novely zákona. 

Nový zákon daň přejmenoval a nastavil nová pravidla. Z kategorie novostaveb, kterých se daň netýká, zmizely bytové jednotky v rodinných domech. Změny si finanční správa všimla až v roce 2017, kdy po vlastnících těchto bytů požadovala doplatit daň z nabytí nemovitosti, kterou původně nechtěla. 

Jak zaplatit daň z nabytí nemovitosti

Koupení nemovitosti ještě nemáte vyhráno. Po převodu nemovitosti vás čeká ještě jedna platba a to daň z nabytí nemovitosti ve výši 4 % z ceny nemovitosti. Daň z nabytí se řeší na finančním úřadu v místě, kde se nachází nemovitost. Trvalý pobyt kupujícího nehraje roli.

Na stránkách finanční úřadu si nejprve stáhnete příslušný formulář, který je nutné řádně vyplnit. Nezapomeňte na všechny požadované přílohy. Druhým krokem je uhrazení daně. Daň je nutné zaplatit přesně do 3 měsíců od zápisu vlastnického práva na vaše jméno do katastru nemovitostí. 

Kupní cena vs. nabývací hodnota nemovitosti

Důležité je také vědět, z čeho přesně se ona 4 % počítají. Je to z kupní ceny nebo nabývací hodnoty nemovitosti? Nabývací hodnota nemovitosti se počítá jako 75 % z ceny Směrné hodnoty nebo Znaleckého posudku. U většiny nemovitostí si lze vybrat, zda pro výpočet využijete směrnou hodnotu nebo si necháte vypracovat znalecký posudek. V každém případě platí, že daň z nabytí nemovitosti kupující platí vždy z té vyšší ceny. Tímto ustanovením se stát chrání před účelovým krácením daním.