Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Zonky aneb když lidé půjčují lidem za méně peněz

Už jste také slyšeli o půjčkách mezi lidmi, ale bojíte se, že půjde o nějakou levárnu? Nechte své obavy daleko za horizontem, půjčky mezi obyčejnými lidmi, jako jste vy, fungují v civilizovaných zemích již dávno. Před několika měsíci přišly také k nám a získávají si stále více příznivců. Úspěšně takto funguje například Zonky.

Zonky je jednou z prvních platforem, která se zabývá zprostředkováváním půjček mezi lidmi. Označit ji můžeme také jako “inovativní úvěrovou společnost stojící na základech sdílené ekonomiky”. Jednoduše řečeno se jedná o online zprostředkovatele či tržiště, kde si lidé mohou vzájemně půjčovat peníze. Na jedné straně tedy figurují lidé, kteří si potřebují půjčit, a na straně druhé stojí opět lidé ale tací, kteří jsou ochotni peníze půjčit. Proč bychom si ale měli půjčit peníze právě zde? Proč nezajít do banky, jak je obvyklé? Proč bychom vůbec měli Zonky důvěřovat?

Živnostník je pro banku příliš riziková osoba

Už je to tak. Ne každý nedostane půjčku v bance, protože je notorický dlužník bez pravidelného příjmu zato s velkými dluhy. Smůlu mívají lidé pracující na vlastní noze – živnostníci. A pokud půjčku obdrží, nemile je překvapí neúměrně vysoký úrok. Přesně takový příběh si prožila novinářka Lucie Tvarůžkova, která se na založení Zonky podílela. I ona si potřebovala půjčit peníze. Banka ji však jako “rizikové” osobě nabídla nehorázně vysoký úrok. A tak ve spolupráci s finanční skupinou PPF vzniklo Zonky.

Řekněte nám svůj příběh, my vám půjčíme peníze

Zonky mění zažité pořádky. Půjčky se z bank přesouvají mezi lidi. A jak to funguje? Zonky je v podstatě zprostředkovatel, který propojuje lidi – investory a lidi – zákazníky. Člověk, který si potřebuje půjčit, se na Zonky zaregistruje a napíše svůj příběh, který je zároveň žádostí o půjčku. V Zonky tým zkušených lidí žádost posoudí a z toho, co se dozví, sestaví zájemci nabídku na míru.

Lidé si příběh přečtou a sami se rozhodnou, zda a kolik peněz půjčí. Na jedné půjčce se tak téměř vždy podílí více investorů společně. Jakmile se peníze sejdou v požadované výši, půjčka je na světě. Zonky se snaží, aby byly podmínky výhodné vždy pro obě strany. Zonky nikoho nesoudí a nehodnotí, k lidem přistupují s důvěrou a respektem.

Podívejte se na P2P půjčky