Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Druhý pilíř – časté dotazy

Vybrali jsme nejčastější otázky ohledně důchodového spoření ve druhém pilíři.

Spočítejte si, zda se vám druhý pilíř vyplatí


Co je II. pilíř a důchodové spoření?

Pokud využijete druhý pilíř, pak si do něj budete po zbytek pracovního života (ze systému nelze vystoupit) odvádět 3 % z důchodového pojištění, které byste normálně platili do průběžného systému. K nim však budete muset přidat další 2 % z vlastního, čímž si výměnou za jistotu spoření na důchod prakticky snížíte o ona dvě procenta čistou mzdu.

Hlavní výhodou je tedy možnost soukromého investování oněch 3%, které jinak končí v rukou státu.

Jak probíhá uzavření důchodového spoření přes portál prodej.mesec.cz?

Celý proces uzavření smlouvy je jednoduchý, rychlý a pro vás naprosto zdarma. Po vyplnění a odeslání formuláře na našich stránkách obdržíte do týdne poštou smlouvu a veškeré instrukce ohledně dalších kroků.

Jak probíhá platba příspěvků?

Pokud jste zaměstnanec, nemusíte řešit nic, vše za vás udělá zaměstnavatel. Musíte ho však o uzavření smlouvy ihned po jejím potvrzení informovat.

Pokud jste OSVČ, musíte informovat o smlouvě vaši okresní správu sociálního zabezpečení nejpozději v přehledu za kalendářní rok.

Pokud jste nezaměstnaný, popř. na mateřské dovolené a podobně, musíte o smlouvě informovat hned po nástupu do zaměstnání.

Je možné v průběhu spoření změnit investiční strategii?

Ano. Strategii můžete libovolně měnit. Jednou ročně je to zdarma, další změny jsou zpoplatněny.

Je možné v průběhu spoření změnit penzijní společnost?

Ano, i penzijní společnost můžete změnit. Děje se tak na základě písemné žádosti a zákon garantuje bezplatnou změnu 1× za 5 let. Více změn během 5 let může být zpoplatněno.

Jakým způsobem mohu čerpat naspořené prostředky?

Naspořené peníze vám budou vypláceny po dosažení důchodového věku ve formě pravidelné penze. Před zahájením vyplácení penze si můžete zvolit, zda vám má být penze vyplácena doživotně (včetně možnosti s pozůstalostní penzí na 3 roky) nebo po dobu 20 let.

Je možné z II. pilíře vystoupit?

Ne. Vstup je sice dobrovolný, nicméně tento krok již nelze vrátit.

Dostanu nějaké potvrzení o tom, že smlouva platí?

Všechny smlouvy se předávají do Centrálního registru smluv, který vám následně zašle potvrzení o registraci. Celý proces registrace trvá 1 až 2 měsíce. Pokud by v průběhu registrace došlo k jakémukoliv problému, budeme vás informovat.

Dědí se naspořené peníze?

Ano. Na rozdíl od peněz ve státním systému se naspořené peníze v druhém pilíři stávají součástí dědictví, což je velká výhoda tohoto produktu. Další odlišností oproti jiným produktům je rovněž fakt, že peníze ve spořící fázi nespadají do exekučního řízení.

Co když penzijní společnost zkrachuje?

Prostředky ve fondech druhého pilíře jsou přísně odděleny od majetku penzijní společnosti. Pokud by tedy penzijní společnost zkrachovala nebo se dostala do problémů, naspořené prostředky se převedou do jiné penzijní společnosti.

Co dělat při změně zaměstnání?

Je třeba novému zaměstnavateli nahlásit, že jste účastníkem druhého pilíře a jeho mzdová účtárna zařídí vše potřebné.

Spočítejte si, zda se vám druhý pilíř vyplatí