Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

K čemu je vhodné životní pojištění a komu se (ne)vyplatí?

Životní pojištění představuje vhodný produkt pro zabezpečení rodiny v případě dlouhodobé hospitalizace, omezení pracovní schopnosti, ztráty zaměstnání a dalších nenadálých i tragických životních událostí. Je však vhodné pro všechny? A komu se životní pojištění za žádných okolností nevyplatí?

Obecně zvolit životní pojištění, které bude nejlépe krýt požadovaná rizika, je pro velké množství nabídek nelehkým úkolem. Vedle sebe existují tři druhy životního pojištění s rozdílnými podmínkami.

Rozlišujeme:

  • rizikové životní pojištění,
  • kapitálové životní pojištění,
  • investiční životní pojištění.

Ne každý druh pojištění je vhodný pro všechny skupiny občanů. Například rizikové životní pojištění kryje pouze pojistná rizika a je vypláceno, jakmile dojde k pojistné události. Naopak kapitálové a investiční životní pojištění umožňují kromě krytí rizik klientovi spořit finance.

Pro koho je životní pojištění vhodné?

Podstatou úrazového a životního pojištění je ochrana příjmů rodiny v nenadálých životních situacích. Z tohoto důvodu se zpravidla pojišťuje ten člen rodiny, který v domácnosti zajišťuje významnější část příjmu.

Životní pojištění je zároveň vhodné nejen pro rodiny, ale také pro osoby, které mají sjednanou hypotéku, čerpají úvěr či disponují dalšími finančními závazky. V případě ztráty zaměstnání nebo pracovní neschopnosti totiž životní pojištění pomůže překlenout platební neschopnost.

Platí, že životní pojištění je vhodným prostředkem pro všechny, na jejichž příjmech závisí životní úroveň dalších členů rodiny. Pro ostatní případy se ale nabízí alternativní finanční produkty, které stejně jako životní pojištění lze sjednat i online z pohodlí domova.

Komu se životní pojištění nevyplatí?

Na druhou stranu existují skupiny obyvatel, pro které je životní pojištění nevýhodné. Jsou to především rodiny a osoby, které disponují dostatečnou finanční rezervou nebo majetky s dobrou likviditou. Těmto klientům se nevyplatí vynakládat finance do životního pojištění, neboť nenadálé životní situace jsou schopni řešit z vlastních prostředků. 

Pokud usoudíte, že i vy již sjednané životko nepotřebujete nebo nezvládáte platit pojistné, pak ale pojištění předčasně nerušte. Místo toho nastavte platby na minimum a počkejte na doběhnutí smlouvy.

S životním pojištěním lze doplňkově spořit na penzi

Pomineme-li běžné rizikové životní pojištění, které je vypláceno pouze v případech, kdy nastanou pojistné události, pak kapitálové a investiční pojištění do určité míry zastává funkci investic. Kapitálové a investiční životní pojištění totiž umožňuje vytvářet finanční úspory, které jsou po skončení pojistné smlouvy klientovi vyplaceny. 

V situacích, kdy je zájmem klienta chránit rodinné příjmy před riziky, je právě investiční životní pojištění vhodnou alternativou pro doplňkové spoření na penzi.