Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Životní pojištění a pojistné částky

Polovina Čechů si uvědomuje význam životního pojištění. Většina z nich však nemá životní pojistku správně nastavenou a nejčastějším nedostatkem bývá podhodnoceno riziko a nízké pojistné částky. V případě pojistné události by pojištěný či obmyšlená osoba obdrželi příliš nízké pojistné plnění.

V mnoha případech pojištěnému stačí pocit, že má sjednané životní pojištění a jeho rodina je zajištěná. Není tomu tak. S ohledem na cenu životního pojištění jsou pojistky uzavřené na příliš nízké částky a nedomyšlené jsou i hrozby a dopady možných rizik. 

Základním pravidlem pro kvalitní životní pojištění jsou správně nastavené pojistné částky. Pojištění, respektive pojistné plnění, by v případě pojistné události mělo dostatečně zajistit rodinu závislou na příjmu pojištěného na dostatečně dlouhou dobou. To znamená, že by mělo pokrýt všechny závazky – hypotéku, nájem, leasing, další vyšší úvěry apod. 

Jak by měla být vysoká pojistná částka? 

V úvahu je třeba brát míru rizika stanovenou na základě příjmů jednotlivých členů rodiny, celkových výdajů, počtu vyživovaných osob (děti, manžel/ka), konkrétních potřeb, životního standardu i možností pojištěného a jeho rodiny. Od výše pojistné částky se následně odvíjí cena pojištění. 

Základem pro výpočet pojistné částky je jeden roční příjem. Ideální pojistnou částku je trojnásobek ročního příjmu a více. U měsíčního příjmu 25 000 Kč měsíčně by tedy pojistná částka měla činit 900 000 Kč a více. Cena pojistného za 1 000 000 Kč se přibližně pohybuje na částce 1 000 Kč. Na pojistné má vliv také výběr doplňkových připojištění.

Srovnejte si životní pojištění