Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Spořicí účty 2018

Výhodných možností, jak zhodnotit vlastní volné finanční prostředky, není mnoho. Méně či více riskantní investování není vhodné pro každého. Mnoho lidí proto využívá termínované vklady nebo spořicí účty, na které si volné peníze ukládá. Ty však v posledních letech nenabízí žádné zajímavé úroky úrokové sazby. Chystají se nějaké změny v roce 2018?

Co je spořicí účet?

Jedná se o finanční produkt sloužící ke zhodnocení vlastních finančních prostředků. Zákazník si na účet vkládá peníze dle své libosti – není stanovená žádná pevná měsíční částka. Zákazník si na účet může peníze posílat, ale také nemusí. Zpravidla je propojený s běžným účtem. Na rozdíl od termínovaného vkladu může zákazník peníze ze spořícího účtu využít kdykoliv se mu zlíbí.

Před pár lety byly spořicí účty velmi populární. To se změnilo s postupně klesajícím úroky, které dnes stěží dosahují 1 procenta. Dnešní spořicí účty nabízí minimální zhodnocení a v růst sazeb zatím můžeme pouze doufat. Pokud banka nabídne vyšší úrokovou sazbu, je s tím obvykle spojena řada podmínek.

Dočkáme se vyšších úroků u spořicích účtů?

Současná doba nahrává spíše spotřebitelským půjčkám než spoření na horší časy. Česká ekonomika totiž disponuje velkým množstvím peněz a na běžných bankovních účtech Čechů je uložení více než jeden bilion korun. Banky mají k dispozici dostatek peněz, se kterými manipulují, a nové vklady nemají valný zájem. To je také jeden z důvodů, proč nemají potřebu zvyšovat úrokové sazby u spořicích účtů.

Situace by se měla v následujícím roce změnit, soudí někteří finanční experti. Podle nich můžeme očekávat postupné zvyšování úrokové sazby v důsledku současného stavu ekonomiky, rostoucí inflace a ukončení intervencí České národní banky (ČNB). Ke zvýšení by však mělo dojít nejdříve za půl až tři čtvrtě roku.

Zásadním impulsem prý bude případné zvýšení úrokových sazeb ČNB. Vyvstává otázka, zda ke zvýšení úroků opravdu dojde, a především, o kolik se úrokové sazby u spořicích účtu zvednou. V současné době nedosahují ani 1 procenta.