Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

6 důvodů, proč si sjednat doplňkové penzijní spoření

Říká se, že peníze nejsou všechno. To sice nejsou, v dnešním světě však hrají zásadní roli. Chceme-li například prožít poklidné stáří a užívat si podzim života naplno, měli bychom se na něj velice dobře připravit. Potřebné finance pomůže zajistit doplňkové penzijní připojištění, v jehož prospěch hovoří hned šest pádných důvodů.

Doplňkové penzijní spoření v roce 2012 nahradilo penzijní připojištění. Některé věci zůstaly stejné, jiné se změnily. Zachoval se nárok na státní příspěvek, příspěvek od zaměstnavatele i možnost daňové úspory. Změnila se míra rizika. Nové doplňkové penzijní spoření již negarantuje nezáporné zhodnocení a při větší smůle se účastník může dostat i do mínusu. Přibyla však možnost výběru mezi různými fondy od konzervativních, přes vyvážené až po dynamické.

Spoření na stáří pro dospělé i děti

Doplňkové spoření si můžete sjednat nejen pro sebe, ale také pro své děti. Konkrétně tímto způsobem svým dětem spoří 8 % rodičů v ČR. Pro zajímavost častější formou spoření dětem je zejména stavební spoření (56 %), následuje spořicí účet (32 %), životní pojištění (25 %) a ukládání hotovosti na běžný účet (10 %). Průměrně rodiče svým dětem odkládají 470 Kč měsíčně. Podle odborníků je menší zájem o doplňkové penzijní připojištění menší z toho důvodu, že jej lidé neznají.

Doplňkové penzijní připojištění si může uzavřít:

  • Občan ČR
  • Osoba s trvalým pobytem na území ČR
  • Osoba s trvalou adresou na území jiného členského státu EU

Hlavní výhody doplňkového penzijního spoření

Nové doplňkové penzijní spoření si zachovalo hlavní výhody původního penzijního připojištění. To sice nadále existuje, ale pouze v podobě smluv uzavřených do konce roku 2012. Ty logicky nebyly zrušeny ani převedeny na jiný produkt. Od ledna 2013 mohou být sjednány nové smlouvy pouze v podobě doplňkového penzijní spoření. Jaké tedy jsou ty důvody, proč bychom si měli sjednat spoření na důchod?

Státní příspěvek

Každý, kdo si sjedná doplňkové penzijní spoření, má nárok na zajímavý státní příspěvek. Jeho výše se odvíjí od výše pravidelného měsíčního příspěvku, přičemž nárok na státní příspěvek vzniká od částky 300 Kč měsíčně. Účastník může měsíčně přispívat libovolnou částku. Výše státního příspěvku je omezena na maximálních 230 Kč měsíčně (tj. 2 760 Kč za rok).

Příspěvek účastníka / v Kč

Státní příspěvek / v Kč

300

90

400

110

500

130

600

150

700

170

800

190

900

210

1000*

230

*Od vkladu 1000 Kč a výše zůstává státní příspěvek stejný.

Nárok na odpočet daní

Pokud měsíčně vložíte 1 100 až 2 000 Kč můžete ušetřit na daních. Nejvyšší úspory docílíte při částce 2 000 Kč měsíční. Od daňového základu můžete odečíst až 24 000 Kč ročně a ušetříte tak 3 600 Kč na daních.

Příspěvek od zaměstnavatele

Příspěvek na penzi patří mezi oblíbené zaměstnanecké benefity. V ČR jej využívá přibližně 1,5 milionů zaměstnanců a jejich počet každým rokem přibývá. Průměrná výše příspěvku se pohybuje kolem 900 Kč měsíčně.

Výběr fondu

Původní penzijko účastníkům nedává na výběr a striktně nařizuje způsob investování. Na druhou stranu garantuje, že se účastník nikdy nedostane do mínusu. V případě nového doplňkového penzijního připojištění není přístup státu tak přísný a penzijní fondy klientům nabízí svobodnější volbu investičního fondu a strategie. S tím samozřejmě souvisí vyšší riziko ztráty. Na výběr jsou konzervativní (nejmenší riziko), vyvážené (střední riziko) a dynamické fondy (největší riziko).

Čerpání předdůchodu

Změnily se také možnosti předčasného výběru peněz. U původního připojištění bylo možné vybrat až polovinu naspořených prostředků po 15 letech spoření bez jakékoliv sankce. To už nelze. Nyní je možné vybrat třetinu peněz v případě dětských smluv v momentě, kdy dosáhne věku 18 let. Dospělí účastníci mohou využít možnost vybrat si peníze nejdříve 5 let před dovršením důchodového věku. Díky tomu nehrozí, že by účastník peníze nevyužil na zajištění lepšího komfortu ve stáří.

Nárok dědiců či stanovené osoby na peníze

Pokud účastník smlouvy zemře před dovršením smlouvy o penzijním spoření, peníze nikdy nezmizí v černé díře. Nárok na ně získá zákonný dědic (dědicové) nebo osoba, kterou účastník stanoví ve smlouvě. Je logické, že stanovení určené osoby vždy urychlí výplatu naspořených prostředků oproti zdlouhavému dědickému řízení obzvláště v případě, kdy je dědiců více.