Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Doplňkové penzijní spoření pro děti

Čím dříve si začnete šetřit na stáří, tím více peněz si naspoříte a prožijete spokojené a šťastné stáří bez finančních starostí. Děti na staří myslet nebudou, vy ale můžete přemýšlet za ně. Od 1. ledna 2016 lze uzavřít doplňkové penzijní připojištění dětem a začít jim spořit na důchod už od narození.

Nedávno se vám narodilo roztomilé miminko a už nyní máte myslet na jeho stáří? Proč ne. Pokud mu začnete spořit už v takto brzkém věku, usnadníte mu zároveň vstup do dospěláckého života. Hned si vysvětlíme, jak je to možné, když se přece jedná o spoření na důchod.

Spoření pro děti má smysl v každém případě

Penzijní spoření pro děti má stejné výhody, jako když si doplňkové penzijní spoření uzavře dospělá osoba. Pokud budete dítěti vkládat na účet alespoň 100 Kč měsíční, stát mu přidá od 90 Kč více. Nárok na nejvyšší státní příspěvek ve výši 230 Kč za měsíc vzniká při měsíčním vkladu 1 000 Kč a více. Ročně tak vaše dítě získá od státu dalších 2 760 Kč. 

Úspory budou náležet pouze potomkovi, jehož jméno je uvedeno ve smlouvě. Logicky se ho netýkají daňové úspory a příspěvek od zaměstnavatele. Penzijní spoření pro děti má však jednu velkou výhodu. Třetinu naspořených prostředků si mohou vybrat už v roce, kdy dosáhnou věku 18 let.

Podmínky částečné výplaty naspořených prostředků

Pokud smlouvu o penzijní spoření uzavře osoba starší 18 let, naspořené prostředky si bez ztráty státního příspěvku a daňové úlevy nemůže vybrat dříve než 5 let před odchodem do důchodu. U dítěte je to trochu jinak. Aby však dítě mohlo využít práva na výplatu třetinu naspořených prostředku v 18 letech, musí být splněny dvě podmínky. 

Nárok na výplatu může plnoletý využít pouze tehdy, pokud v době jeho čerstvých 18 let trvala smlouva nejméně 120 měsíců (10 let) a za posledních 24 měsíců nedošlo k žádnému převodu prostředků (smlouvy o penzijním spoření) mezi různými penzijním spořitelnami. To znamená, že spořit byste svému dítěti měli začít nejpozději před dosažením jeho devátých narozenin.