Spořicí účet – účet na odkládání peněz
Život přináší různé situace – ty dobré i ty špatné. Je dobré být na všechny situace dobře připravený. Jedním ze způsobů je dostatečná vlastní finanční rezerva, která vám pomůže překlenout náročnější období. Užitečným pomocníkem je v tomto směru dobrý spořicí účet.
Spořicí účet je vlastně takový účet, na který můžete ukládat nevyužité finanční prostředky. Nesouvisí s ním žádné omezení a peníze můžete využívat kdykoliv bude třeba. Jelikož se spořicím účtem souvisí úrok, peníze se zhodnocují. Úrokové sazby nejsou sice vysoké, ale minimální zhodnocení je lepší než žádné.
Navíc ukládat peníze na běžném účtu nebo doma pod matrací může vést k jejich znehodnocení v důsledku inflace.
Mezi hlavní výhody a nevýhody spořicích účtů patří:
- rychlý přístup k penězům
- pojištění
- snadný převod mezi běžným a spořicím účtem
Nevýhodou je ovšem velmi nízký výnos.
Jak si vybrat nejlepší spořicí účet?
Hlavním kritériem je výše úrokové sazby, která se pohybuje kolem od 0,1 do 1,1 %. Úroky se přirozeně mohou měnit, u spořicích účtů však k žádným zásadním změnám nedochází. Při výběru spořicího účtu jsou však důležitá také další kritéria a podmínky stanovené bankou. Nejčastěji se jedná o:
- poplatky – vedení a správa účtu apod.
- požadavek na minimální vklad – některé banky požadují min. vklad ve výši až 5 000 Kč
- požadavek na minimální zůstatek
- pásma úročení – určují, v jaké výši se vklady určují (některé banky úrokovou sazbu snižují s rostoucím zůstatkem = čím více peněz na spořicím účtu máte, tím nižší úroková sazba je. Nejvyšší úroková sazba bývá u částek do 200 000 Kč, poté klesá.