Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Spořicí účty v roce 2019 se nesou ve znamení růstu sazeb

Česká národní banka po dlouhé době zvýšila úrokové sazby. V případě spořicích účtů to znamená velké plus pro všechny spotřebitele. Některé české banky totiž hned 1. ledna oznámily zvýšení úrokových sazeb u spořicích účtů až na 3 %, což z nich rázem dělá zajímavější finanční produkt.

Základní úroková sazba ČNB, od níž se odvíjí úrokové sazby spotřebitelských úvěrů, se na začátku roku zvedla na 1,75 %. Ten jev se pozitivně projevil na vyšších úrokových sazbách i u spořicích účtů. Na konci roku 2018 činila průměrná úroková sazba pouhých 0,26 %.

„Zvyšování úrokových sazeb ČNB se postupně začíná promítat i do zvedání úrokových sazeb na vkladech. Zatímco v roce 2018 banky začaly postupně zvedat úrokové sazby u hypoték a úvěrů, u spořicích účtů a termínovaných vkladů k tomu tak rychle nepřistupovaly. Aktuálně začínají některé banky projevovat zájem o nové vklady klientů,“ uvedl analytik Jiří Pospíšil. 

Úrok 3 % pouze pro nové zákazníky

Například Raiffeisenbank se rozhodla zvýšit sazbu až na 3 % pro nové zákazníky, kteří se založí běžný bankovní účet eKonto Komplet nebo eKonto Smart. Nová úroková sazba se vztahuje na vklady do výše 150 000 korun po dobu 6 měsíců. Úrok zvýšila také ING bank a to na 2 %, rovněž na 6 měsíců v případě vkladu do 300 000 korun. 

Už v listopadu loňského roku navýšila úrokovou sazbu u spořicího účtu Hello bank a to z 0,6 % na 1,6 % pro vklad do výše 300 000 korun. Navýšení úrokové sazby u svých spořících účtů v nejbližší době plánuje také banka Creditas. Nyní ale nabízí úrok 0,8 % u vkladů do 750 000 korun a 1,1 % u vkladů nad 750 000 korun. ČSOB nabízí bonusovou sazbu 2,4 % na 12 měsíců, pokud zákazník investuje stejnou částku, jakou má uloženou na spořicím účtu.

Ne všechny banky plánují zvyšovat úroky

Některé banky nereagují a prozatím “sledují” situaci, alespoň dle slov svých mluvčích. To platí například pro zákazníky Moneta Money Bank, která aktuálně nabízí stále stejný úrok v maximální výši 1,1 % u vkladů do výše 999 999 korun. „V tuto chvíli zvýšení úrokových sazeb spořicích účtů neplánujeme, do budoucna tento krok nevylučujeme,“ uvedl mluvčí banky Jakub Švestka. 

„Situaci na trhu depozit průběžně vyhodnocujeme, proto od 3. ledna 2019 výrazně zvyšujeme sazby korunových termínovaných vkladů pro retailové klienty,“ komentuje situaci téměř stejně Jan Hainz, mluvčí Sberbank. Změnu zatím neplánuje ani Air Bank, která stále nabízí úrok 1 % u vkladů do výše 250 000 korun a 0,2 % u vkladů nad 250 000 korun.

Spořicí účty v roce 2019

Podle finančních expertů sazby na mezibankovním trhu v roce 2019 budou růst, což však nutně neznamená růst sazeb u spořicích účtů. Jediným důvodem, který banky bude k tomuto kroku motivovat, je snaha získat nové zákazníky do svého portfolia. To je určitě případ Raiffeisenbank vzhledem k tomu, že úrokovou sazbu 3 % nabízí pouze k novým účtům. 

Na konci roku 2018 zazněla v médiích tato “proroctví”:

“U spořících produktů je situace trochu odlišná než u hypoték. Banky mají stále přebytek peněz, a tak je nic nenutí zvyšovat vkladové sazby tak rychle, jako zvyšuje svoji základní sazbu ČNB (nyní je repo-sazba 1,75 %). Osobně si nemyslím, že by se úroky z vkladů měly dostat výrazněji výše než nyní a budou se pohybovat maximálně do dvou procent podle toho, jak která banka potřebuje nalákat klienty,” uvedl Martin Mašát, ekonom Partners.

“České bankovní domy nemají problém s chybějící likviditou. Nemají proto důvod za každou cenu nasávat klientské vklady. To podle nás přispěje k tomu, že sazby na spořicích účtech porostou jen velice pozvolna. K tomu přispěje i zaseknutí dalšího růstu úrokových sazeb ČNB. Podle nás nejvýhodnější úroková sazba na bankovním spořicím účtu v roce 2019 nijak výrazně nepřesáhne dvě procenta. Navíc bude tato sazba navázaná na splnění některých podmínek,” komentoval situaci Jiří Cihlář, analytik finančních trhů Next Finance.