Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Ukládáte si peníze na spořicí účet? Víme, kde vám úspory zhodnotí nejlépe.

Spořicím účtům se neblýská na lepší časy. Nízké úrokové sazby nás budou provázet nejspíš ještě dlouho. Jaké úroky aktuálně banky nabízí a jak vybrat to nejvýhodnější spoření?

Jestliže chcete mít své úspory stále k dispozici a bojíte se jakéhokoliv investičního rizika, je spořicí účet tím pravým bankovním produktem. Vysoká míra likvidity a minimální riziko vám ale nezajistí slušné zhodnocení. Ba naopak. Dostane se vám výnos, který nepokryje ani inflaci.

Inflace sice za poslední rok klesla z 2,6 % na 1,7 %, avšak stále je výrazně nad úrokovými sazbami spořicích účtů. Vezmeme-li v potaz pouze spořicí účty, které si nekladou žádné podmínky, pak se úroky pohybují v rozmezí od 0,1 % do 0,6 %.

Už tak nízké sazby se s vyššími zůstatky ještě snižují

Loni ve zhodnocení na spořicích účtech vedla Banka Creditas. Ta si i letos obhájila první příčku žebříčku. Úrok 0,6 % ale kromě ní nabízí i nováček na trhu Hello Bank! (dříve nebankovní společnost Cetelem). Na České poměry si velmi dobře vede také Sberbank se sazbou 0,53 % a ING Konto s 0,5 %. Při úložce 100 000 Kč vám tak za rok účty vynesou 400 Kč až 500 Kč.

Avšak stačí mít na spořicím účtu více jak 300 000 Kč a úrokové sazby se ihned snižují. Konkrétně u finančních ústavů Sberbank, kde zůstatek nad limit se úročí sazbou 0,23 %, u ING Bank sazbou 0,1 %, a v Hello bank! peníze nad 300 000 Kč už úročeny nejsou vůbec.

Nulový úrok u vyššího zůstatku tak způsobuje, že při úložce 1 000 000 Kč, s Hello spoření získáte 1 530 Kč. Pokud však peníze uložíte u Creditas, přijdete si za rok na více jak 5 100 Kč.

Za vyšší úroky zaplatíte tvrdšími podmínkami

Nechcete-li se spokojit s úrokem kolem 0,5 %, můžete se poohlédnout po výhodnějších spořicích produktech. Na bankovním trhu totiž existují i ty, které vám nabídnou roční zhodnocení ve výši 1 %. Avšak pozor, za vyšší sazbu zaplatíte tvrdšími podmínkami.

Například spořicí účet Air Bank vyžaduje, abyste alespoň pětkrát za měsíc zaplatili kartou, pak bude 1% úrok při zůstatku do 250 000 Kč váš, a to dokonce i na běžném účtu při zůstatku do 100 000 Kč.

U Wüstenrot můžete získat zhodnocení až 1,2 %. Stačí splnit podmínky a získat k základnímu úroku 0,2 % i akční sazbu ve výši 0,6 % a věrnostní bonus ve výši 0,4 %. Bonus 0,6 % k základnímu 0,2% úročení nabízí také Equa bank. Pokud měsíčně zaplatíte alespoň třikrát bezkontaktní kartou a na běžný účet vám každý měsíc dorazí minimálně 10 000 Kč, můžete se těšit z ročního výnosu 0,8 %.

Výběr spořicího účtu nepodceňujte

I rozdíl v pár desetinách procentního bodu vám za rok může vynést slušný balík, stejně tak vás připravit o několik stovek až tisíc korun. Výběr spořicího účtu se proto vyplatí nepodceňovat. Ujasněte si, kolik peněz na účet chcete uložit, a na základě předpokládaného zůstatku si vyberte nejvýhodnější spoření.