Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

TEST: Refinancování půjčky u Zonky

Lidé půjčují lidem. Levněji a s klidem. To říká reklama a my jsme vyzkoušeli, jaká je realita.

Jak probíhá celý proces půjčky či refinancováníZonky? Jak to vlastně celé funguje a není v tom nějaký háček? Vyzkoušeli jsme refinancování na vlastní kůži. Se skutečnou půjčkou, se skutečnými penězi a jako skuteční lidé.

Půjčujeme si u Zonky

Čtvrtek okolo 16:00

Vyplňuji žádost o půjčku 80 000 Kč, které chci použít k refinancování jedné starší půjčky. Žádost je přehledná a přímočará. Zonky se vyptává na pár standardních věcí jako třeba kolik mohu měsíčně splácet, kde bydlím, jak dlouho tam bydlím a s kým tam bydlím. Samozřejmě nechybí ani otázka na měsíční příjem a jeho původ. Dále je třeba odsouhlasit, že se Zonky podívá do registrů. Věc, na kterou nenarazíte u bank je to, že se ptá např. i na účty na sociálních sítích a že musíte vyplnit i pár slov o sobě. Ideálně něco zajímavého, co lidi v Zonky zaujme.

Po odeslání žádosti jsem byl vyzván k nahrání dvou dokladů totožnosti s fotografií (občanka + řidičák, občanka + pas a podobně) a výpisů z účtu, na který chodí výše uvedený příjem, za poslední tři měsíce. Doklady nemusíte nahrát hned, můžete se k tomu vrátit později a nebo je poslat e-mailem.

Po nahrání dokumentů se Zonky slibuje ozvat do 24–48 hodin s nabídkou.

Pátek okolo 14:00

Volá neznámé číslo a protože jsme v autě, neberu ho. Okolo 16:00 volá znovu a zjišťuji, že je to Zonky. Plní tedy slib, že se ozvou do 24 hodin.

Nabídka je hotova – Zonky mě ohodnotil ratingem A++ a nabídl úrok 5,99 %. Po telefonu si s milou paní jen ujasňujeme, kterou půjčku chci refinancovat, protože v registru je to zapsané nějak chaoticky.

Ihned po skončení hovoru přichází e-mail, abych se podíval na Zonky na konkrétní parametry nabídky. Úrok je zmíněných 5,99 %, počet splátek stejný a splátka nižší o něco přes 300 Kč, což je snížení asi o 10 % a celková úspora po odečtení provize Zonky ve výši 2 % je slušných 4 600 Kč. Původní úvěr nebyl nijak extrémně nevýhodný, úrok byl 9,9 %. U úvěru za 16 nebo 20 % by byla úspora citelnější.

S nabídkou si lze ještě v určitých mantinelech pohrát a upravit tak lehce počet splátek nebo jejich výši. Poslední věc před odsouhlasením nabídky je volba dne v měsíci, kdy chcete splácet. Zvolil jsem předpřipravenou variantu 20.

Příběh

Jakmile odsouhlasíte podmínky, zbývá poslední krok k tomu, aby se vaše poptávka ukázala investorům – musíte napsat váš příběh. Tohle je nejdůležitější krok, musíte investory zaujmout a ukázat, že půjčka pro vás je absolutně bez rizika a nemusí se ničeho bát.

Mně se povedlo zaujmout tak, že jsem se nestačil divit – na půjčku se 80 lidí složilo během asi 15 minut i přes to, že podobně ohodnocené žádosti na Zonky visely klidně i několik dní a vybráno ještě neměly. Pokud nevíte jak příběh napsat, inspirujte se příběhy jiných, jsou na Zonky dostupné.

Pondělí 11:30

Přes víkend se logicky nic nedělo, ale v pondělí volala opět sympatická paní, že jsem jako účet proto zaslaní peněz uvedl jiný, než ze kterého jsem poslal výpisy do žádosti. Vysvětlili jsme si to a stačilo doposlat výpis toho druhého účtu, ze kterého je vidět, že je skutečně můj.

Paní slíbila, že když výpis dodám do 14:00, odejdou peníze na můj účet ještě dnes.

Úterý 9:01

Přichází SMS od Zonky, že peníze právě odeslali. Je mi to divné, paní přeci slibovala odeslání včera. Koukám se pro jistotu na účet a peníze už jsou na něm. SMS evidentně chodí později.

Peníze jsou na účtě

Závěr

Byl jsem velice příjemně překvapen jak celým procesem získání půjčky, tak rychlostí. Od podání žádosti do připsání peněz na účet uběhly pouhé 3 pracovní dny.

Pokud vás štvou banky a rádi zkoušíte nové věci, zkuste Zonky, budete myslím příjemně překvapeni.