5 výhod doplňkového penzijního spoření
Doplňkové penzijní spoření nahradilo penzijní připojištění v roce 2012. Původní smlouvy uzavřené do té doby pokračují v nezměněné podobě, nové smlouvy už ake vypadají trochu jinak. Nové penzijní spoření si ponechalo všechny hlavní výhody, účastníkům však poskytuje více svobody při výběru strategie a fondu.
Penzijní spoření je jeden z mála spořicích produktů, které slibují zajímavé zhodnocení nebo alespoň udržení hodnoty peněz. Slouží k naspoření částky, která poslouží jako přilepšení k ne zrovna vysokému státnímu důchodu. Díky včasnému spoření získáte jistotu klidně prožitého stáří. Pokud ještě váháte, zda si doplňkové penzijní spoření sjednat, přečtěte si následujících 5 důvodů.
Státní příspěvek
Jedním z hlavních důvodů, proč si zařídit penzijní připojištění, je státní příspěvek. Ten obdrží každý, kdo podepíše smlouvu a na účet vloží nejméně 300 Kč měsíčně. S rostoucím vkladem stoupá i výše státního příspěvku a to až na 230 Kč měsíčně. Maximálního příspěvku dosáhne účastník při vkladu 1 000 Kč a více. Poté se již nezvyšuje. Ročně si tak můžete přilepšit až o 2 760 Kč.
Příspěvek zaměstnavatele
Přispět vám na penzi může také zaměstnavatel a to až do částky 50 000 Kč za rok. Z této částky nemusí platit daně, vy zase sociální a zdravotní pojištění. Je to prostě příjemné zpestření výdělku pro obě strany. Někteří zaměstnavatelé ale poskytnutí příspěvku podmiňují tím, že si penzijní spoření uzavřete u jím vybrané penzijní společnosti či zprostředkovatele.
Daňové úspory
V případě doplňkového penzijního připojištění máte právo využít možnost odečíst si vložené prostředky z daňového základu. Ročně si můžete odečíst maximálně 24 000 Kč (při vkladu 3 000 Kč měsíčně - pokud je měsíční vklad o 2 000 Kč vyšší, než 1 000 Kč) a na daních ušetříte až 3 600 Kč.
(Ne)garance výnosu
Původní penzijní připojištění garantovalo “kladnou nulu”. Účastník připojištění se tedy nemohl dostat do mínusu. Nové penzijní spoření sice minimální výnos negarantuje, ale zase účastníkům nabízí možnost volby mezi konzervativními, vyváženými a dynamickými fondy. Kdo se nebojí riskovat, může slušně vydělat.
Dohled České národní banky
Nemusíte se obávat, že by s vámi penzijní spořitelna vyběhla a vy jste přišly o své těžce naspořené peníze. Stejně jako banky a nově i nebankovní poskytovatelé úvěrů, penzijní spořitelny podléhají přísnému dohledu České národní banky. V případě problému ČNB včas zasáhne a ochrání jejich klienty.