Doplňkové penzijní spoření – proč si spořit na stáří
Lidská populace stárne. Respektive díky lepším životním podmínkám a kvalitnějšímu zdravotnictví narůstá počet seniorů, kteří pobírají státní důchod. Porodnost však a dlouhodobě ubývá lidí, kteří platí sociální pojištění. Výsledkem je výrazný nepoměr mezi přijatým a vydaným objemem peněz na starobní důchod.
Už dnešní senioři mají velký problém využít ze starobního důchodů. Mladší generace na tom budou logicky hůře a dostanou menší důchod, který zdaleka nepokryje rostoucí náklady na život. Je zcela zřejmé, že se jedná o dlouhodobě neudržitelnu situaci. V budoucnosti se stát nedokáže o své seniory postarat zdaleka tak jako dnes. Proto se snaží podporovat lidi v tom, aby si na stáří spořili vlastními silami už od útlého věku.
Státní důchod představuje velký propad v příjmu
Asociace penzijních společností ČR uvádí, že člověk s průměrným čistým výdělkem kolem 20 000 Kč, může očekávat důchod cca 11 000 Kč. To je téměř o polovinu nižší částka. Pokud dotyčný nemá žádný další příjemný nebo úspory, bude si muset na stará kolena pořádně utáhnout opasek.
To však neplatí, začne-li si včas spořit. Pokud si každý měsíc uloží cca 700 Kč a bude spořit po dobu 30 let, jeho příjem klesne už jenom o čtvrtinu. Čím větší částku si měsíčně uloží stranou na penzijní připojištění, tím lépe se bude v důchodu mít. Nezapomeňte, že k vlastním úsporám vám přidá také stát a to až 230 Kč každý měsíc.
Státní příspěvek až 2 760 Kč ročně
Stát si velice dobře uvědomuje, že seniorům nedokáže zajistit důstojné stáří. Lidi se snaží motivovat k uzavírání penzijního spoření formou státního příspěvku. Výše příspěvku se odvíjí od původního vkladu, jehož minimální výše činí 300 Kč. Nejméně účastník spoření získá 90 Kč každý měsíc, nejvíce 230 Kč. Ročně si tak člověk může přijít bez námahy až na 2 760 Kč.
Mezi další výhody doplňkového penzijního připojištění patří možnost daňové úspory. Přispět mu na penzi kromě státu může také zaměstnavatel a to až do 50 000 Kč ročně.