Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Penzijní připojištění vs. doplňkové penzijní spoření

V roce 2012 došlo k velké změně v rámci spoření na důchod. Bylo zrušeno původní penzijní připojištění a nahradilo jej nové modernější doplňkové penzijní spoření. Pokud si tyto dva produkty stále pletete, níže se dozvíte hlavní rozdíly mezi oběma produkty.

Penzijní spoření úplně zrušeno nebylo. Smlouvy uzavřené do konce roku 2012 pokračují i nadále dle původních podmínek. Nové smlouvy však již uzavřít nelze. Od ledna 2012 mají Češi možnost spořit si na důchod prostřednictvím nového produktu, které získalo lehce odlišný název – doplňkové penzijní spoření. Velká podobnost názvů je rovněž častým důvodem, proč si je lidé pletou. Mnozí lidé si ani nevšimli, že se penzijní připojištění změnilo. 

Penzijní připojištění vs. doplňkové penzijní spoření – co zůstalo stejné

Podobnost obou produktů nespočívá pouze v názvu. Nový produkt si zachoval hned tři stejné vlastnosti. Za prvé každý účastník má i nadále nárok na státní příspěvek a to v maximální výši 2 760 Kč (této částky účastník dosáhne při měsíčním vkladu 1 000 Kč měsíčně). Za druhé mu na penzi může přispívat jeho zaměstnavatel (tzv. příspěvek od zaměstnavatele až do výše 50 000 Kč ročně) a za třetí může uplatnit daňový odpočet až do výše 24 000 Kč z rok (tj. daňová úspora až 3 600 Kč ročně).

Penzijní připojištění vs. doplňkové penzijní spoření – co se změnilo

Změnil se způsob zhodnocení vložených prostředků. Původní penzijní spoření účastníkům jasně říkalo, jak se penězi mohou a nesmí nakládat. Zákon také nařídil (a u původních smluv stále nařizuje), že smlouva nesmí skončit v mínusu. To znamená, že účastník původního připojištění na konci dostane alespoň to, co na svůj účet vložil.

U nového doplňkového penzijního spoření neexistuje garance nezáporného zhodnocení. I nadále jsou penzijní společnosti pod přísným dohledem České centrální banky. Účastník si však smí vybrat takovou investiční strategii a druh fondu, který mu nejvíce vyhovuje. Penzijní společnosti dnes nabízí konzervativní, vyvážené a dynamické fondy dle míry rizika.