Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Na co si dát pozor při konsolidaci půjček

Na první pohled zní nabídka na konsolidování půjček a dalších úvěrových produktů skvěle. Konsolidace je umožňuje spojit do jednoho úvěru za jednotných podmínek a splácení se tak významně usnadní. Pokud si však při výběru správného produktů nedáme dobrý pozor, nemusí se konsolidace ani trochu vyplatit.

Princip konsolidace je snadný. Vezmete všechny své úvěry a sjednotíte je do jedné půjčky. Do konsolidace lze přitom zahrnout běžný spotřebitelský úvěr, ale také kontokorenty a kreditní karty. Při správném výběru konsolidace ušetříte na splátkách a s nimi souvisejících půjčkách, čímž ulehčíte rodinnému rozpočtu. Konsolidace však skrývá také různá rizika, která je dobré znát předem.

Co je to konsolidace

Spousta lidí se v bankovních pojmech nevyzná a plete si je. Například takové dva neustále zmiňované pojmy refinancování nebo konsolidace. Zatímco refinancování se vztahuje pouze na jednu půjčku (hodně se využívá například u hypoték), konsolidace znamená sjednocení více úvěrových produktů do jednoho výhodnějšího s tím, že vše potřebné zajistí banka poskytující konsolidaci. 

To znamená, že banka zajistí převody všech konsolidovaných úvěrů, kontokorentů a kreditních bez vaší účasti na celém procesu a vy už poté jenom posíláte jednu splátku na jeden účet. Výsledkem správně provedené konsolidace by mělo být zmírnění finanční zátěže (např. snížení splátek, nižší úroková sazba, zrušení poplatků). Tedy takto by měla konsolidace dopadnout v ideálním případě.

4 největší rizika spojená s konsolidací úvěrů

Pokud jste se rozhodli své úvěry konsolidovat, důkladně zvažte nabídku či nabídky, které jste obdrželi. Pozor si dávejte zejména na podmínky spojené se samotnou konsolidací a nenechte se snadno přesvědčit k něčemu, o co jste původně neměli zájem.

Riziko č. 1: Prodloužení splatnosti může navýšit cenu půjčku

Snížení celkové měsíční splátky může výrazně odlehčit rodinnému rozpočtu. Je třeba si však uvědomit, že prodloužení splatnosti půjčky většinou automaticky vede k navýšení konečné ceny za půjčku. Než konsolidaci provedete, ujistěte se, že výše nové půjčky nepřevýší součet konsolidovaných úvěrů. V některých případech je však konsolidace nutná i přes riziko vyššího přeplatku a to právě díky významně nižší finanční měsíční zátěži.

Riziko č. 2: Vysoké sankce za předčasné splátky

Od těchto nesmyslných sankcí sice banky pomalu opouští, úplně však ještě nevymizely. Naštěstí díky novele zákona o spotřebitelském úvěru jsou alespoň ohraničené maximální částky. To se však týká půjček sjednaných po 1. prosinci 2016. Pokud konsolidujete úvěry starší, změny se na ně nevztahují. Za předčasné ukončení smluv vám pak mohou poskytovatelé půjček naúčtovat nemalý poplatek. Konsolidace by se pak mohla nepříjemně prodražit. Ujistěte se vždy, že s konsolidovanými úvěry žádné takové poplatky nesouvisí, případně si zjistěte jejich výši a spočítejte si, zda se vám konsolidace vyplatí. 

Riziko č. 3: Nenechte se zlákat na peníze navíc

Toto je oblíbený trik všech poskytovatelů půjček. Nabídnou vám opravdu výhodnou konsolidaci, díky které ušetříte. K výhodné konsolidaci vám “laskavý” zástupce banky nabídne možnost půjčku si navýšit a získat tak peníze navíc a trochu si tak zase dopřát. Taková nabídka zní lákavě, ale pokud ji přijmete, dosud výhodná konsolidace rázem ztrácí prvotní smysl. Přijměte konsolidaci, ale další půjčku raději odmítněte, jinak se z finančních potíží nikdy nedostanete.

Riziko č. 4: Pozor na nevyžádané dodatečné produkty

Druhý oblíbený trik spočívá v tom, že vám banka nabídne výhodnou konsolidaci ale pouze za určitých podmínek. To znamená, že je požadován souhlas například se zřízením běžného účtu, uzavřením pojištění apod. Opět se nejprve ujistěte, že s nevyžádaným produktem nesouvisí další poplatky, které by na první pohled výhodnou konsolidaci mohli prodražit.

Riziko č. 5: Akční nabídky nemusí být vždy výhodné

Velký pozor si dávejte také na akční a bonusové nabídky, které lákají na nízké úrokové sazby a měsíční splátky nebo nulové poplatky. Velice často jsou akční nabídky výhodné pouze za určitých okolností. Typickým příkladem jsou odměny za řádné splácení půjčky. Stačí poslat splátku o jediný den pozdě a ihned ztratíte nárok na slibovanou odměnu.