Pět kroků k úspěšnému refinancování
Refinancování úvěrů je stále populárnější. Není na tom nic divného. Správným provedením refinancování lze ušetřit tisíce korun na každé měsíční splátce, o celkovém přeplatku nemluvě. Víte ale, pro koho je refinancování určené a jak probíhá?
Jistě víte, že refinancování je v podstatě nahrazení původního úvěru novým. Refinancovat lze jakýkoliv spotřebitelský úvěr, ale i úvěr ze stavebního spoření, překlenovací úvěr ze stavebního spoření a samozřejmě hypotéku. Právě u hypoték se refinancování využívá nejčastěji. Pro refinancování je nejvhodnější konec fixační doby. Refinancovat úvěr mimo fixní období je značně nevýhodné, protože si banky účtují sankce a nemalé poplatky. Refinancování vy jste měli začít alespoň tři měsíce před koncem fixace.
Krok první: Oslovte stávající banku
Než se vrhnete do porovnávání nabídek, nejprve oslovte svou banku. Požádejte ji o vypracování nové cenové nabídky. Většina bank se rozhodne neriskovat ztrátu stávajícího klienta a raději mu nabídne výhodnější nabídku. Pokud tak neučiní, obraťte se na konkurenci.
Krok druhy: Oslovte konkurenční banky
Lepší podmínky si budete muset vyjednat, nižší úrokovou sazbu vám banky samy od sebe nenabídnou. Vyplatí se obejít pár bank a požádat je o vypracování nabídky. Nepodepisujte žádnou nabídku ani smlouvu až do chvíle, kdy si budete jisti, že máte vybranou nabídku opravdu zájem. S hotovými nabídkami od konkurenčních bank se můžete ještě jednou zastavit ve své bance. Pokud ani tehdy vaše banka není schopná zareagovat výhodnější nabídkou, nastal čas přejít ke konkurenci.
Krok třetí: Podepište ostrou žádost o úvěr
Nejprve svou stávající banku požádejte o vyčíslení zůstatku úvěru. Tento dokument potřebuje nová banka k tomu, aby věděla, kdy a na jaký účet má zaslat zbývající hodnotu dluhu. Původní banka musí také písemně potvrdit, že s ukončením a převodem úvěru souhlasí. Tento dokument označujeme jako ostrou žádost o úvěr a musí mít tři části – vyčíslení zůstatku úvěru, souhlas banky se splacením hypotéky v daném termínu a souhlas banky s přepisem na katastru nemovitostí.
Krok čtvrtý: Podpis nové smlouvy
Pokud nová banka úvěr schválila a obdržela všechny požadované dokumenty, nic nebrání v přípravě úvěrových smluv a jejich podpisu mezi klientem a novou bankou. Před samotným podpisem si nezapomeňte smlouvu důkladně přečíst a a raději si nechte ještě jednou vysvětlit podmínky čerpání.
Krok pátý: Navštivte katastr nemovitostí
Podpisem smlouvy refinancování ještě nekončí. Od banky si budete muset nechat vystavit potvrzení o zániku zástavního práva na katastru a zanést na katastr. Za návrh na vklad výmazu zástavního práva z katastru budete muset pravděpodobně hradit poplatek.