P2P půjčky aneb jsou půjčky mezi lidmi dobrý nápad?
Bez půjček by nebylo na vlastní byt, nové auto ani moderní vybavení domácnosti. Půjčky nám usnadňují život. Mohou jej však také zkomplikovat. Proto je důležité vybrat si půjčku opravdu pečlivě. Nabídka je široká. Vybírat si můžeme mezi bankovními i nebankovními půjčkami a nově i přímo od lidí.
V posledním jmenovaném případě máme na mysli tzv. peer-to-peer půjčky. Hodně se využívá také zkratka P2P půjčky, v Česku pak jednoduše půjčky od lidí. V žádném případě se však nejedná o pochybné půjčky nabízené na internetu či jiným způsobem. P2P půjčky zprostředkovávají speciální online platformy (např. Benefi, Zonky), které zabezpečují bezpečný průběh půjčování na obou stranách – žadatele o půjčku i investora.
Jak to funguje?
Jednoduše. Zprostředkovatelem jsou webové stránky, které umožní kontakt mezi lidmi – investory a lidmi – zájemci o půjčku. Investor se může svobodně rozhodnout, zda, komu a kolik půjčí. Žadatel má zase šanci získat půjčku, kterou by jinak nezískal a navíc za výhodnějších podmínek.
Žadatel se zaregistruje a sepíše žádost, v níž uvede podrobnosti půjčky (výši, maximální úrok, účel, apod.). Nejvíce fungují “příběhy”, které investorovi lépe přiblíží záměr i samotného žadatele. K získání půjčky pomáhá také schopnost doložit schopnost splácet půjčku (např. výpis z účtu, výplatní pásky, apod.). Následují konkrétní nabídky a vyřízení půjčky včetně všech smluvních dokumentů.
Výhody a možná rizika P2P půjček
Přestože se jedná o zajímavou novinku, důvěru si získává pomalu. Výhody půjček od lidí nejsou lidem dostatečně známy. Pro žadatele mají půjčky spíše výhody, rizika nesou spíše investoři.
Výhody, nevýhody a možná rizika P2P půjček pro žadatele:
+ nulové poplatky
+ nízké úroky
+ vyřízení půjčky on-line
– žádná nabídka na půjčku
- nabídky s příliš nevýhodnými podmínkami
Výhody, nevýhody a možná rizika P2P půjček pro investory:
+ bezpečná investice zajímavé zhodnocení
- dlužník přestane splácet
- výnosy nejsou garantovány
- různá míra rizika