Peer-to-peer půjčky
Ze zahraničí do Česka přišel nový typ půjčky, který je označován pojmem “peer-to-peer”. Do češtiny bychom tento výraz mohli přeložit jako rovný rovnému, mezi veřejností se však více ujala zkratka P2P půjčky nebo hezky český lidově půjčky lidem.
Tento pojem nemá s půjčkami původně nic společného a byl přejat z počítačového prostředí, kde se slovní spojení peer-to-peer používá pro počítačové sítě určené k přímému sdílení bez prostředníka. Tímto způsobem lze sdílet hudbu, filmy, hry i počítačové programy. U P2P půjček počítače jednoduše nahradili živí lidé a mezi sebou “sdílí” peníze.
Půjčky mezi lidmi aneb jak to funguje
Tento typ půjček se pomalu a jistě stává fenoménem nejen v zahraničí, ale i u nás. Proč tomu tak je, a jak vlastně P2P půjčky fungují? Dosud byly hlavními poskytovateli úvěrových produktů banky a nebankovní finanční společnosti. To se s příchodem P2P půjček značně mění, protože na místo finančních institucí nastupují obyčejní lidé, kteří jsou ochotní půjčovat peníze lidem, kteří je zrovna potřebují.
Princip P2P půjček je jednoduchý. Na jedné straně máme osoby, kteří si potřebují půjčit (zájemci), a na straně druhé jsou lidé ochotni půjčit (investoři). Tyto dvě strany propojuje prostředník v podobě online webového projektu. Ten zajistí registraci všech zájemců a investorů, zveřejnění žádostí, způsob zprostředkování a vše, co s vyřízením půjčky souvisí.
Půjčky pro všechny
P2P půjčku může využít kdokoliv a na cokoliv bez ohledu na úvěrovou minulost. Investory nezajímají čísla tak jako banky. O půjčku si tedy může zažádat kdokoliv prostřednictvím žádosti v podobě příběhu, který zveřejní na webových stránkách. Na základě příběhu se lidé – investoři složí a společně nabídnou půjčku. A co je na P2P půjčkách nejlepší? Znatelně nižší úroková sazby, díky které je tato “lidová” půjčka výhodnější.