Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Půjčky mezi lidmi a možná rizika

Vedle bankovních a nebankovních půjček, mohou lidé využívat další možnost – půjčky mezi lidmi. Jejich princip je jednoduchý. Na jedné straně stojí lidé, kteří si potřebují půjčit, a na straně druhé ti, kteří jsou ochotni půjčit. Mezi nimi stojí online platforma, která zajišťuje celý proces půjčky. Je však takový způsob půjčky opravdu bezpečný?

V zásadě je jedno, od koho si půjčku vezmeme. Důležité je, aby se obě strany dohodly na podmínkách, které budou akceptovat. Půjčky od soukromých osob neboli peer-to-peer půjčky v tomto směru probíhají velice podobně jako běžné půjčky. Žadatel potenciální investory osloví a ti mu půjčku poskytnou nebo ne. Pokud ano, dochází k podpisu smlouvy, poskytnutí půjčky a následné k jejím splácení. Existují zde nějaká rizika?

Rizika nese především investor

Půjčky mezi lidmi nabízí investorům zajímavé výnosy a dlužníci zpravidla zaplatí nižší úrok než v případě bankovních a především nebankovních půjček. Větší míru rizika v tomto případě nese investor. V případě, že poskytne půjčku méně solventní osobě, může o své peníze přijít. Na P2P půjčky se totiž nevztahuje povinnost přispívat do Fondu pojištění vkladů a tak nejsou věřitelé nijak chráněni.

Česká obchodní inspekce (ČOI) dohlíží pouze na to, aby P2P platformy dodržovaly zákon o ochraně spotřebitele. Zásadní změny by mohla přinést až chystaná novela zákona o spotřebitelském úvěru.

Aby se hrozba rizika minimalizovala, některé platformy provozují tzv. credit risk systém. To je velice komplexní systém, který sleduje dlužníky, jejich bonitu a její případné výkyvy. Na základě získaných informací dlužníkům nabízí odpovídající podmínky úvěrování. Takový systém má například platforma Benefi.cz. Riziko si rovněž může ohlídat i samotný investor tím, že bude investovat pouze do “áčkových” podniků, u nichž hrozí minimální riziko nesplácení.

Nové platformy přibývají

A jaké platformy mohou zájemci využít v České republice? Nejstarší je Bankerat, která byla spuštěná v roce 2010. V loňském roce přibyly například Zonky a Benefi.cz

Podívejte se na P2P půjčky