Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Jak refinancovat hypotéku

Hypotéka je dlouhodobý typ úvěru na několik dlouhých desítek let. Jeho podmínky se přitom neustále mění, a zatímco před lety byly úrokové sazby poměrně vysoké, dnes se pohybují nejníže ve své historii. Mohou i ti, co si hypotéku uzavřeli před lety, získat aktuální úrokovou sazbu a ušetřit?

Řešení existuje právě v podobě refinancování. O co přesně se jedná? A kdy je možné hypotéku refinancovat tak, aby se to vyplatilo? Podívejme se na to blíže. Ve chvíli, když podepisujete smlouvu o hypotéce, souhlasíte s danou úrokovou sazbou. Úroková sazba je zafixována na zvolenou dobu, po kterou nelze měnit smluvní podmínky či úrokovou sazbu. A pokud ano, pak za vysoký poplatek. Až konec fixace je ideální dobou, kdy podmínky měnit lze. A lze dokonce refinancovat celou hypotéku tak, abyste ušetřili i desítky tisíc korun.

Refinancování je nahrazení původní hypotéky novým hypotečním úvěrem za výrazně výhodnějších podmínek. Refinancovat je možné u stejné i konkurenční banky.

Dejte šanci své bance nebo ji vyměňte

Základním a nejdůležitějším krokem je neprošvihnout konec fixace. Ten si zjistěte ve stávající smlouvě a klidně již několik měsíců a týdnů dopředu začněte zjišťovat aktuální možnosti. Nejprve oslovte svou stávající banku a s předstihem si vyžádejte nové podmínky. Zároveň si u vybraných bank vyžádejte konkurenční nabídky. Ty si poté porovnejte s nabídkou vaší banky.

Pokud vaše banka nabízí výhodnější podmínky, není co řešit. Vyplatí se zůstat a refinancovat u ní. Teprve, pokud vám banka odmítne vyjít vstříc a parametry neupraví, vydejte se ke konkurenci. Banka, která vám nabídne výhodnější refinancování, vám s celým procesem pomůže od začátku až od úspěšného konce.

Spočítat úsporu