Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Jak refinancovat hypotéku

Hypotéka je dlouhodobý typ úvěru na několik dlouhých desítek let. Jeho podmínky se přitom neustále mění, a zatímco před lety byly úrokové sazby poměrně vysoké, dnes se pohybují nejníže ve své historii. Mohou i ti, co si hypotéku uzavřeli před lety, získat aktuální úrokovou sazbu a ušetřit?

Řešení existuje právě v podobě refinancování. O co přesně se jedná? A kdy je možné hypotéku refinancovat tak, aby se to vyplatilo? Podívejme se na to blíže. Ve chvíli, když podepisujete smlouvu o hypotéce, souhlasíte s danou úrokovou sazbou. Úroková sazba je zafixována na zvolenou dobu, po kterou nelze měnit smluvní podmínky či úrokovou sazbu. A pokud ano, pak za vysoký poplatek. Až konec fixace je ideální dobou, kdy podmínky měnit lze. A lze dokonce refinancovat celou hypotéku tak, abyste ušetřili i desítky tisíc korun.

Refinancování je nahrazení původní hypotéky novým hypotečním úvěrem za výrazně výhodnějších podmínek. Refinancovat je možné u stejné i konkurenční banky.

Dejte šanci své bance nebo ji vyměňte

Základním a nejdůležitějším krokem je neprošvihnout konec fixace. Ten si zjistěte ve stávající smlouvě a klidně již několik měsíců a týdnů dopředu začněte zjišťovat aktuální možnosti. Nejprve oslovte svou stávající banku a s předstihem si vyžádejte nové podmínky. Zároveň si u vybraných bank vyžádejte konkurenční nabídky. Ty si poté porovnejte s nabídkou vaší banky.

Pokud vaše banka nabízí výhodnější podmínky, není co řešit. Vyplatí se zůstat a refinancovat u ní. Teprve, pokud vám banka odmítne vyjít vstříc a parametry neupraví, vydejte se ke konkurenci. Banka, která vám nabídne výhodnější refinancování, vám s celým procesem pomůže od začátku až od úspěšného konce.

Spočítat úsporu