Refinancování hypotéky obecně
Hypotéka patří mezi dlouhodobý úvěr, jehož splácení trvá několik desítek let. Upsat se jedné společnosti na tak dlouhou dobu nezní nijak lákavě. To také naštěstí není nutné. Hypotéku si sice můžete vzít u jedné hypoteční banky, v průběhu splácení ji však můžete změnit za výhodnější. Tomu se říká refinancování.
Refinancování hypotéky není samozřejmě úplně tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát, a jak hypoteční banky rády slibují. Stručně a jasně řečeno refinancování znamená splacení stávajícího úvěru u jedné banky úvěrem novým u nové banky. Princip je zřejmý a jaké existují důvody pro refinancování?
Proč platit více, když můžeme platit méně
Podmínky hypotečních úvěrů se neustále mění. To se týká především úrokových sazeb, ale změny přinesl i nový zákon o spotřebitelském úvěru platný od prosince 2016. Díky refinancování lze méně výhodnou hypotéku “vyměnit” za hypotéku s lepším podmínkami. Pokud jste například uzavřeli hypotéku před lety, kdy se úrokové sazby pohybovali kolem 6 %, vyplatí se refinancování hypotéky právě nyní, kdy jsou úrokové sazby na svém dni.
Hypotéku nelze refinancovat kdykoliv, ale pouze v období konce fixace. Obvykle je hypotéka uzavírána na určité období, po kterou má stejné podmínky. Se skončením této lhůty se můžou podmínky změnit. Toho může klient využít a získat výhodnější podmínky refinancováním.
U refinancování hypotéky je důležité načasování
S refinancováním hypotéky je nutné začít včas. Nejpozději 6 týdnů před datem konce fixačního období je nutné doručit výpověď. V tuto chvíli už je dobré mít potvrzenou nabídku na výhodnější hypotéku od konkurenční společnosti. Refinancovat hypotéku kvůli ušetřené pětistovce se určitě nevyplatí.
Rozhodně by se vám ale také nemělo stát, že podáte výpověď, a teprve poté začnete řešit samotné refinancování. To se vám nemusí vyplatit a můžete skončit hůře než předtím.
Při vybírání hypotéky pamatujte, že nová nabídka by měla být výhodnější a to ideálně ve více směrech. Nižší by měla/měly být:
- úroková sazba
- administrativní poplatky na katastru
- poplatky v bance (např. za vyřízení hypotéky či vedení účet)
- nulové poplatky za předčasné splacení hypotéky