Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

I krátkodobá půjčka vás může dostat do dluhů. Pozor dejte na poplatky a sankce

Potřebujete půjčit jen pár tisíc korun a na pár týdnů? Říkáte si, že krátkodobý mikroúvěr vás nedostane do velkých dluhů, protože ho nemůžete tolik přeplatit? Pokud si nepohlídáte poplatky spojené s vyřízením půjčky, úroky z prodlení a sankce, pak vás může do finančních problémů dostat i úvěr ve výši 2 000 Kč.

I přestože novela zákona o spotřebitelském úvěru sankce za neschopnost splácet výrazně omezila, stále můžete poskytovateli zaplatit za prodlení nemalé peníze. Navíc pokud si neověříte veškeré možné poplatky týkající se půjčky, pak i ty vám mohou náklady na úvěr pořádně zvýšit. Najít krátkodobou půjčku, za kterou nezaplatíte majlant a která pro vás bude bezpečná tak nemusí být vůbec snadné. 

RPSN vám odkryje i ty nejtajnější a nejabsurdnější poplatky

Poplatky, poplatky a zase ty poplatky. Při sjednávání mikroúvěru člověk mnohdy nějaký ten poplatek opomene, důležité totiž je vyřídit půjčku co nejrychleji. Aby vám mezi prsty neproklouznul ani ten nejabsurdnější poplatek, zaměřte svůj zrak na roční procentní sazbu nákladů. Říkáte si, že o tomto údaji jste nikdy neslyšeli? Pak ho možná znáte pouze pod zkratkou RPSN. 

Roční procentní sazba nákladů je nejdůležitějším parametrem úvěru. A světe div se, ve své důležitosti předbíhá i všemi neopomínanou úrokovou sazbu. Součástí RPSN je úroková sazba a všechny poplatky, které souvisí s vyřízení a s vedením půjčky. Ukazatel vám tak napoví, kolik za půjčku opravdu zaplatíte. Nyní už jistě chápete, proč je zapotřebí se o RPSN zajímat jako první.

Úroky z prodlení a sankce mohou půjčku výrazně prodražit

Stačí se při splácení jednou opozdit a už se výsledná suma za půjčení mikroúvěru navyšuje o úroky z prodlení a sankce. Proto se nenechte u krátkodobých půjček zlákat minimální administrativou a rychlým jednáním. Zadlužení si dobře promyslete. Pamatujte také na to, že tento typ půjček je doménou nebankovních společností a s některými z nich není radno si zahrávat.

Nezbývá-li vám nic jiného, než si drobný úvěr sjednat, zajímejte se o možnost prodloužení termínu splatnosti. I přestože nyní nepočítáte s tím, že se se splátkou opozdíte, je dobré vědět, co vás v případě opaku čeká.

Vybírejte půjčky u nebankovních společností, které nabízí přehledné smluvní podmínky a značnou flexibilitu. Jednou z takových je například Orange finance a půjčka SOS Credit, v rámci které si lze půjčit od 1 000 Kč do 15 000 Kč s dobou splatnosti od 7 dní do 28 dní, a to bez nutnosti ručitele.

Nebankovních krátkodobých úvěrů je celá řada, patří mezi ně například i CreditGo, většinu z nich lze sjednat pouze online, proto využijte internetové porovnávače, které vám nabídnou půjčky podle vašich požadavků a od ověřených poskytovatelů. Konečné rozhodnutí je ale vždy jen na vás.