Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

5 důvodů, proč si nebrat půjčku na vánoční dárky

Zní to tak lákavě. Vezmete si půjčku a uděláte si konečně krásné Vánoce s bohatou nadílkou pod stromečkem. Jenomže Šťastné a veselé Vánoce za pár dní skončí, radost z dárků zevšední, ale půjčka a její splátky zůstanou. Opravdu má smysl se pro pro pár chvilek radosti zadlužit na několik týdnů, měsíců či dokonce let?

Nešvarem moderních Vánoc je nutkavý pocit, že pokud nebude Ježíšek dostatečně štědrý, Vánoce budou stát za kulový. Na místo toho, abychom si udělali skutečné svátky plné pohody a klidu, se stresujeme při nákupu mnohdy až zbytečných a drahých dárků. Dospělí jsou čím dál více náročnější, děti si už pár dní po Vánocích nepamatují, co všechno jim Ježíšek nadělil. 

Přesto spousta lidí rok co rok doslova šílí, nakupují a když jim peníze přestanou stačit, jednoduše si vezmou “výhodnou” půjčku na vánoční dárky. Novým rokem však svátky skončí a svět se opět vrátí do normálních kolejí. Splátky vám ale žádný hodný dědeček neodpustí. Jak se říká, dluhy se musí platit. Mnohem lepší je zachovat si chladný rozum, udělat si skromné Vánoce a raději se potěšit přítomností a láskou blízkých. 

A pokud o půjčce uvažujete, máme pro vás 5 pádných důvodu, proč se vánočním půjčkám vyhýbat velkým obloukem jako čert kříži.

1. Půjčku na vánoční dárky nepotřebujete

Vánoční půjčky lidé neužívají na podstatné věci. Kupují si předražené televize a jinou drahou elektroniku, drahé šperky a značkové oblečení. Prostě věci, které nejsou důležité. Půjčku na opravdu důležité věci zásadně řešte jindy než o Vánocích, kdy člověk propadá tendenci utrácet více, než je nutné.

2. Půjčka na Vánoce není nikdy výhodná

Melancholické nálady o Vánocích využívají všichni poskytovatelé půjček. Banky i nebankovní společnosti přiznávají, že před Vánoci naroste objem půjček až o jednu čtvrtinu oproti zbytku roku. To znamená, že na Vánoce si vždy připraví propracovaný marketing, jak lidem vnutit půjčku. Nenechte se ovlivnit a zůstaňte stát nohama pevně na zemi. 

3. Vánoční půjčky poskytují drazí poskytovatelé

Velmi často tyto speciální vánoční půjčky poskytují nebankovní poskytovatelé. Lidé si mnohdy nepřečtou smluvní podmínky a po Vánocích se diví, jakou drahou půjčku si vzali. Vždyť úrok je příliš vysoký a sankční poplatky i za jeden jediný den zpoždění se splátkou jakbysmet. 

4. Krátkodobé půjčky nejsou za hubičku

Nejvíce žádané jsou krátkodobé půjčky. Lidé si myslím, že si půjčí pár tisíc korun. Udělají si luxusní Vánoce a půjčku bez potíží vrátí. Jenomže teprve po Vánocích si uvědomí, že půjčku splatit nezvládají, protože musí zaplatit další a další výdaje (např. nedoplatek za elektřinu). Tím se dostávají do pasti, protože dluh narůstá a splatit půjčku je čím dál tím náročnější.

5. Vánoční půjčky způsobují dluhový kolotoč

Začíná to jednou malou půjčku a končí to velkými finančními problémy. Neuvážené půjčky jsou častým důvodem vzniku dluhového kolotoče. Dlužníci nezvládají splácet staré půjčky a na jejich splátky si berou nové a nové půjčky. Dluh neustále narůstá, dokud se kolotoč nezasekne a na návštěvu nepřijde nezvaný exekutor.

RADA NA ZÁVĚR: Pokud se přece jenom rozhodnete vzít si půjčku na vánoční dárek či dokonce dárky, udělejte to alespoň správně. Za prvé si vánoční půjčku vyberte u ověřeného poskytovatele, pozorně si přečtěte celé smluvní podmínky a nikdy si neberte nevýhodnou půjčku (příliš vysoké RPSN, vysoké poplatky atd.). Za druhé použijte půjčené peníze na něco opravdu hodnotného, smysluplného a dlouhodobého. Mezi takové dárky rozhodně nepatří nejnovější mobilní telefon, kabelka od Louis Vuitton nebo exotická dovolená pro celou rodinu.