Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Dejte si pozor na vysoké úroky a RPSN. Jak se dá jednoduše spočítat jejich výše?

Máte zájem si půjčit za férových podmínek, ale nedokážete na první pohled poznat, jaká půjčka je pro vás nejvýhodnější? V tom případě je ten správný čas na to, abyste se naučili snadno spočítat výši úroku a zjistili, jakým způsobem nabídky jednotlivých poskytovatelů porovnat.

Respekt z vysokých úroků je na místě

Některé výdaje v podobě různých oprav, záloh či ročních poplatků přichází zpravidla v ten nejméně vhodný moment. Spojuje je neodkladnost a tím pádem také stres. I v časové a finanční tísni byste však měli zachovat chladnou hlavu a vědět, jaké údaje si u půjčky pohlídat. Rozhodně neberte první nabídku, která se naskytne. 

Stačí jedno ukvapené rozhodnutí a z půjčky se stává noční můra. Nevýhodné úroky v kombinaci s dalšími poplatky mohou částku, kterou budete muset jednoho dne do koruny vrátit, opravdu znatelně navýšit. To, co bývá na půjčkách nejdražší, jsou sankce za nesplácení půjčky. Chcete-li se jim vyhnout, ale jednoduše nezvládáte vše platit včas, vyplatí se vám domluvit si prodloužení půjčky. To už je řeč o jednom z konečných řešení, a proto raději zpět k tomu, jak nevýhodnou nabídku předem odhalit. 

Rozhodování bez složité matematiky 

Orientovat se při výběru půjčky pouze podle úrokové míry není dobrý nápad. Již zmíněné poplatky budete muset zaplatit také, ale v úrokové míře nejsou zahrnuty. Zapomeňte tak na zdlouhavé počty a zaměřte se na hodnotu RPSN (roční procentní sazbu nákladů). Ta musí být od roku 2002 ze zákona uvedena u každého spotřebitelského úvěru. Zahrnuje všechny poplatky a slouží jako spolehlivý ukazatel výhodnosti půjčky.

Pro spolehlivý výpočet RPSN je připravena speciální kalkulačka. Jednoduché ovládání ihned pochopíte. Stačí vyplnit výši úvěru, periodu splátek, počet splátek, výši splátek a celkový poplatek za uzavření smlouvy. Maximální výše RPSN není v Česku stanovena. V případě drobných půjček na krátkou dobu se může RPSN kvůli administrativním pohybovat v řádech tisíců procent.

Vzdělávejte se o půjčkách

V zájmu každého, kdo si chystá půjčit peníze, by mělo být získání co největšího množství informací. Neváhejte se vzdělávat. Zjistěte si vše do detailu a srovnejte si nabídky poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. Pomůže vám v tom portál půjčka.co. Maximum hodnotných informací doplňuje porovnání půjček od ověřených společností a tipy, jak si půjčku sjednat online. Srovnání aktuálních půjček probíhá v rámci bankovního i nebankovního segmentu. Nalezení nejvýhodnější půjčky nemusí být vůbec složité a časově náročné. Stačí pouze vědět, kde hledat. Před uzavřením si vše raději ještě jednou zkontrolujte. Pár minut času navíc vám může ušetřit opravdu velké peníze.