Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Vše o půjčkách pro podnikatele

Je jen málo druhů podnikání, které se obejdou bez investic. Ve většině případů jsou peníze hybnou silou každého podnikání. Jsou potřeba zejména na rozjezd i do dalšího vývoje podnikání. Když peníze chybí, přichází ke slovu podnikatelská půjčka. Sehnat peníze se však může ukázat jako zásadní oříšek.

Největší problém se získáním půjčky mají začínající podnikatelé a drobní živnostníci. Na zavedené a větší firmy, které vydělávají, už se banky dívají jako na dobré zákazníci. Ti bez problémů doloží slušné příjmy a půjčku obdrží raz dva. U podnikatelů, kteří za sebou nemají ještě ani jedno daňové přiznání je to mnohem komplikovanější.

Kdy se hodí podnikatelská půjčka?

  • na založení a rozjezd firmy
  • na rozvoj a růst firmy
  • na překonání finančních problémů firmy

Bankovní a nebankovní půjčky pro podnikatele

Podnikatelé mají několik možností, jak získat půjčku. O půjčku mohou požádat v bance, i u nebankovních společností. Díky zákonu o spotřebitelském úvěru jsou podmínky velmi podobné a už dávno není pravidlem, že nebankovní půjčky musí být nutné o dost nevýhodné než ty bankovní. Podnikatelům banky i nebankovní společnosti nabízí půjčky do výše několika milionů se splatností až na nějakých dvacet let. Výši půjčky samozřejmě ovlivňují nejen příjmy, ale také podnikatelské plány.

Typy půjček pro podnikatele:

  • provozní půjčka 
  • investiční půjčka
  • kontokorentní půjčka
  • neúčelové půjčky na podnikání
  • americká hypotéka

Půjčky však nejsou jedinou možností, jak získat peníze do začátku podnikání. Aktuálně jsou velmi moderní různé startupy. Ideální je najít zapáleného investora, který se nebojí investovat do zajímavých podnikatelských projektů. To však není jednoduché.

Výhody a nevýhody půjček pro podnikatele

Výhody podnikatelských půjček jsou jasné. Pokud se vám půjčku podaří získat, máte peníze do začátku podnikání. Pokud se vám podnik úspěšně rozjede, půjčku bez obav splatíte a vše bude takové, jak jste si přáli. 

Nevýhody půjček však spočívají v podmínkách získání. Začínající podnikatele mají velký problém půjčku vůbec získat. Banky, ale i nebankovní společnosti nepůjčí peníze každému. Při schvalování žádosti si ověřují bonitu podnikatele (daňové přiznání), kontrolují záznamy v registrech dlužníků a samozřejmostí je dobrý podnikatelský plán vypracovaný do nejmenších podrobností.

Půjčky pro začínající podnikatele

Začínající podnikatelé mají jeden velký problém. Nemají žádnou podnikatelskou minulost. Nemají žádný příjem. Poskytovatele půjček tedy nemají jistotu, že se podnikání rozjede a oni své peníze obdrží zpět. 

Jednou z možností, jak získat podnikatelskou půjčku bez daňového přiznání, je možnost ručení nemovitostí (např. americká hypotéka). V takovém případě je ale důležité vybrat si opravdu poctivého poskytovatele půjček, jehož cílem není vás o tu nemovitost připravit. I takové případy se bohužel stávají.

Jaké podmínky musí začínající podnikatel splnit:

  • bezdlužnost – žádné záznamy v rejstříku dlužníků
  • pozitivní bankovní historie – splacené kreditní karty, kontokorenty apod.
  • podnikatelský záměr – finanční rozvaha
  • vyplatí se mít ručitele, spolužadatele či nemovitost k zajištění

Podnikatelské půjčky pro spotřebitelé

Zákon o spotřebitelském úvěru zpřísnil podmínky pro poskytovatele půjčky. Spousta z nich se proto uchýlila k tomu, že spotřebitelům nabízí podnikatelskou půjčku na živnostenský list. Jedná se o riskantní způsob půjčování, kterému by se spotřebitelé měli vyhnout obloukem. Na podnikatelské půjčky se totiž nevztahuje tento zákon a spotřebitele nejsou tak dobře chráněni.