Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Co znamená zmařená investice

Investování sebou nese určitá rizika. To je někdy malé, jindy výrazně větší. V každém případě to znamená, že ne každá investice bude úspěšná a přinese zisk. To že, investice žádný valný úspěch nepřinese, lze často poznat již v jejím průběhu. V takovém případě je lepší investici ukončit.

A to je případ, který nazýváme zmařenou investicí. Investice nebyla dokončená, ale zastavena. Nepřinesla sice žádný zisk, ale ani žádnou významnou ztrátu kromě již investovaných prostředků. Se zmařenou investicí je však nutné danou investice správně odepsat od nákladů. Zde může nastat menší problém, protože řešení otázky daňové uznatelnosti náklad na pořízení nedokončené investice není jednoznačně dané.

Lze náklady spojené s investicí odečíst od daní?

V zasadě to možné je. Náklady spojené se zmařenou investicí by mělo být možné odečíst z daní, pokud jednoznačně prokážete, že jakékoliv pokračování v investici by byla ekonomicky neefektivní. Podnikání i investování sebou nesou investiční riziko a rozhodně by neměli být trestáni formou daňové neuznatelnosti nákladů nepovedené investice.

Podnikatel se v takovém případě dostane do situace, kdy investice nepřinesla žádný zisk. Náklady se tedy vztahují k budoucím neboli hypotetickým příjmům. Zde je nutné pečlivě situaci zhodnotit. Někteří podnikatelé se snaží této možnost zneužít a uplatnit náklady fiktivní (neexistující) investice.

V takovém případě se hodně sledují důvody, které investora vedly k ukončení probíhající investice. Pokud šlo o důvody, které investor neměl šanci ovlivnit. lze náklady bez obav považovat za daňově uznatelné. Takové důvody označujeme za objektivní a patří sem například aktuální ekonomická situace, rozhodnutí státního orgánu apod.

Zmařená investice a nárok na odpočet DPH

Další otázkou je nárok investora na odpočet DPH, je-li plátcem. To je možné pouze u přijatých plnění použitých k uskutečnění zdanitelných plnění. Ve většině případů není nutné uplatněné DPH vracet.