Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Investice do akcií – jak na to?

Investování do akcií nabízí velmi slibné výnosy. Než se však po hlavě do vrhnete do víru investování, nezapomeňte se zamyslet. Zejména začínající investoři by měli zvážit veškerá rizika, která s investováním souvisí. Stejně tak jak můžete peníze vydělat, o ně totiž můžete lehce přijít.

Čas, který přemýšlením strávíte, vám s největší pravděpodobností ušetří hodně peněz. V první řade je třeba uvědomit si, jaký jste typ investora. Máte rádi větší jistotu nebo naopak vyhledáváte riziko? Jde vám o maximální zisky, nebo raději vsadíte na menší avšak jistější zisk? Dokážete ustát náhlé kolísání cen nebo při prvním prudším poklesu se všech akcií v zájmu svého duševního zdraví zbavíte? Jak jste na tom s časem? Respektive kolik času plánujete investičním zájmům věnovat?

Co jsou akcie

Akcie patří do skupiny cenných papíru podobně jako dluhopisy, směnky, opce a další. Lepší je anglický překlad akcie “share” tedy podíl. V momentě, kdy zakoupíte jednu či více akcií, se stanete vlastníkem podílu vybrané společnosti. Podílíte se nejen na jejích úspěších, ale také ztrátách. Bude-li společnost vydělávat, budou vydělávat také vaše akcie. Pokud však společnost zkrachuje, přijdete o vše.

Výběr brokera

Pokud nejste zkušený investor znalý problematiky nebo investiční profík, budete potřebovat zprostředkovatele – brokera. V minulosti to byl člověk, který byl na burze přítomen fyzicky a neustále telefonoval s klienty. Dnes je jejich činnost mnohem jednodušší. Pracují především online nebo po telefonu. Najít si zkušeného brokera, který vám pomůže vytvořit dobrou investiční strategii je základ úspěchů.

Kde probíhají investice do akcií

S akciemi se obchoduje na burzách. Existují jich desítky. V České republice máme dvě velké burzy – Burza cenných papíru Praha (BCPP) a RM-Systém. S některými akciemi lze obchodovat na obou burzách, některé najdete pouze na první jmenované. V Německu je nejvyhledávanější burza Frankfurt a USA má hned dvě slavné newyorské burzy – New York Stock Exchnage (NYSE) a Nasdaq.