Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Investice do stříbra – vyplatí se?

V případě investování do drahých kovů se nejčastěji zmiňuje zlato a diamanty. Slibné je však také stříbro, jehož hodnota v posledních letech roste. Zkušení investoři se proto obrací ke stříbru a například v roce 2017 se stříbto zařadilo mezi nejvýkonnější investice vůbec.

Zlato slibuje vyšší výnosy, to je pravda. Jeho hodnota je oproti stříbru asi 70krát vyšší. To však neznamená, že bychom měli stříbro podceňovat. Právě naopak. Za posledních 13 let vzrostla hodnota stříbra zhruba 5krát. Dnes má gram stříbra hodnotu asi 12 korun a stále roste. Po celém světě poptávka po stříbře stoupá a například v roce 2016 byl zaznamenán rekordní zájem o stříbrné mince a slitky. Stříbrné mincovny se těší nárůst poptávky a zároveň evidují nedostatek fyzického stříbra.

Hodnota stříbra údajně poroste

Podle finančních analytiků se investice do stříbra vyplatí. Odhadují, že jeho hodnota poroste i v příštích letech a stane se tak jednou z nejslibnějších investic. To platí zejména pro dobu, doku bude stříbra stále podhodnocováno.

Jaké obory využívají stříbro nejvíce

Nejvíce se stříbro používá ve zdravotním průmyslu, v umění, ve šperkařství, ve vědě a průmyslu. Je totiž tvárné, dobře se zpracovává a navíc má skvělé vodivé vlastnosti. Růst zaznamenává zejména šperkařství, které eviduje dlouhodobě zvýšenou poptávku od roku 2013.

Proč právě investice do stříbra?

Pravda je taková, že zásoby stříbra v zemské kůře jsou mnohem vyšší než v případě zlata a to zhruba 16krát. Přitom se stříbra vytěží daleko méně. Oproti zlatu je trh se stříbrem daleko menší a lze odhadovat, že bude růst rychleji než dosud. Stříbro dokáže také velice dobře zhodnotit investici i během jednoho až dvou měsíců. Za nevýhodu lze považovat fakt, že stříbro není osvobozeno od DPH na rozdíl od zlata. Při nákupu je tedy nutné počítat s jeho úhradou, není-li kupující plátce DPH.