8 nástrah mikropůjček aneb Na co si dát pozor při sjednání drobného úvěru?
Sjednat si mikropůjčku se může na první pohled zdát jako dobrý nápad. Pár tisíc korun lze snadněji a rychleji splatit než půjčené desetitisíce až statisíce, avšak z drobného úvěru se vmžiku může stát obrovský dluh. Na co si dát při sjednávání mikropůjčky pozor?
- Mikropůjčka není jen jedna
Mikropůjčka je často v nabídce pod alternativními názvy, jako jsou například půjčka v hotovosti, půjčka do výplaty, online půjčka nebo půjčka bez registru. Už samotné názvy naznačují, že se nejedná o klasický úvěr.
- Úrokové sazby a RPSN jsou u drobných půjček vysoké
Půjčit si v rámci mikroúvěru lze jen na pár dní až týdnů a jen pár tisíc korun. Často poskytovatelé u takovýchto nabídek neuvádí úrokovou sazbu a RPSN. Proč? Protože sazby u mikropůjček jsou opravdu vysoké.
- Nemějte mylné představy o „malosti“ půjčky
Pokud si myslíte, že půjčených 1 000 Kč zvládnete příští měsíc hravě splatit, pak nepodléhejte mylnému pocitu. I opravdu malé půjčky dokážou pořádně zavařit. Součástí mirkoúvěrů jsou často vysoké poplatky, které půjčku mohou zdvojnásobit.
- Na podmínky mikroúvěru se neptejte po telefonu
Než vezmete telefon do ruky a vyťukáte telefonní číslo, ujistěte se, že linka není zpoplatněná. Někteří poskytovatelé si účtují za minutu hovoru nemalé peníze a navíc zájemce o půjčku nechají dlouho čekat na spojení. Stačí tak jeden hovor a místo vyřešení vašich finančních problémů se dostanete do ještě větších.
- Smlouvě musíte vždy porozumět
Společnosti, které nabízí mikropůjčky, často hřeší na to, že žadatelé nemají času nazbyt, proto jim předkládají několika stránkové smlouvy, které jsou nesrozumitelné. Při sjednání jakéhokoliv úvěru nikdy smlouvu nepodepisujte bez přečtení a pochopení. Je-li pro vás cokoliv nejasného, obraťte se na poskytovatele nebo třetí osobu, která vám pomůže obchodní podmínky objasnit.
- Znát jen úrokovou sazbu nestačí
Poplatek není to samé co úrok. Proto se nezaměřujte při výběru mikropůjčky pouze na úrokovou sazbu, ale zajímejte se i o takzvaný administrativní poplatek. Tento jednorázový náklad se účtuje za zpracování žádosti a může na první pohled z výhodného úvěru udělat nevýhodný.
- Ptejte se na možnost odložení splátek
I přestože nyní máte pocit, že splatit pár set korun zvládnete levou zadní, nikdy nevíte, co může v průběhu pár dní vyvstat za problém. Informujte se proto o odložení splátek a především o tom, kolik vás bude tato možnost stát. Pamatujte však, že zaplacením poplatku za odložení splátky nesplácíte dluh, ale platíte náklad navíc.
- Mikropůjčky vás mohou dostat do nepříjemné spirály dluhů
Ač se může mikroúvěr zdát jako skvělým řešením, pro splácení již stávajících dluhů rozhodně není tím pravým. Před konečným podpisem smlouvy se opravdu ujistěte, že není jiná možnost. Nejedna pouhá půjčka 1000 Kč vás může dostat do spirály dluhů, ze které vede velmi složitá cesta ven.