Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Doučte se základy finanční gramotnosti a nechybujte při sjednávání půjčky

Základy finanční gramotnosti by měly být vyučovány už na základní škole. Umět si spočítat příjmy a výdaje, vytvořit dostatečnou rezervu, sjednat a splácet půjčku, to vše by měl spotřebitel dobře znát. Bohužel ne vždy tomu tak je. Jaké nejčastější chyby vedou k neschopnosti splácet, ke dluhům a k exekuci?

Úvěry rozhodně nejsou jen špatným finančním nástroje. Hypotéka na bydlení, půjčka na novou lednici či ojetý automobil je občas potřeba, avšak vždy je důležité se vyvarovat chybám, jejichž následky vás mohou zavést ještě do větší finanční tísně.

1. Nebuďte krátkozrací a plánujte

Žít od výplaty k výplatě rozhodně není nic záviděníhodného, avšak pokud každý měsíc živoříte, zkuste svou finanční situaci řešit. Začněte si zapisovat každý i sebemenší výdaj a zjistěte, kolik peněz se vám měsíčně ztratí v nepotřebných maličkostech a v drahých zbytnostech. 

Představte si, jak na tom finančně budete za pět, deset nebo dvacet let. Dejte si cíle a jděte za nimi. Rozplánovat si příjmy na pouhý měsíc by vám rozhodně stačit nemělo.

2. Spořte doma do kasičky i v bance

Tvořit finanční rezervu je nedílnou součástí plánování. Každý měsíc je vhodné odložit z příjmů alespoň 10 %. Toto nutné minimum se ze začátku může zdát jako zanedbatelná částka, avšak už za rok můžete mít více než pár tisíc korun. 

Spořit ale rozhodně nemusíte jen doma do prasátka, vhod přijdou i konzervativní spořicí produkty v podobě termínovaných vkladů, spořicích účtů a stavebního spoření.

3. Pro úvěr si jděte připraveni

Půjčka není vždy zlo, ani žádným projevem slabosti. Našetřit na vlastní bydlení se podaří jen málokomu, stejně tak ne každý má několik desítek tisíc korun k dispozici, když vypoví službu automobil. Pro půjčku si ale vždy jděte připraveni. 

Vyzkoušejte si online srovnat půjčky v pohodlí vašeho domova a zajímejte se především o RPSN, jen úroková sazba vám totiž nepoví, kolik vás úvěr bude stát. Zároveň si i dobře spočítejte, jak vysokou měsíční splátku zvládnete pravidelně platit.

4. Čtěte smlouvy 

Ještě než se upíšete k čerpání půjčky, tak si alespoň jednou přečtěte obchodní podmínky. Přesvědčte se, že ve smlouvě nechybí například nezbytné náležitosti v podobě specifikace smluvních stran, způsobu zaplacení půjčky, úrokové sazby, RPSN a půjčené sumy.

Pokud čemukoliv ve smlouvě nerozumíte, ptejte se. Není-li vám poskytovatel schopen vaše nejasnosti vysvětlit nebo neumožní-li vám smlouvu si v klidu pročíst, jděte si pro úvěr raději jinam.

5. Dluhy řešte včas

Odkládat dluhy a skrývat se před věřiteli je vstupenkou do exekučního řízení. Jakmile máte pár dní po splatnosti, řešte to. Zapomeňte ale na další úvěr, jedna nesplacená půjčka vám ve finanční tísni bohatě stačí. 

Zajděte do banky a snažte se domluvit na splátkovém kalendáři nebo se zajímejte o refinancování úvěru.