Nebankovní společnosti už nepůjčí každému. Záznam v registru a nízké příjmy jsou problém
Získat půjčku by už nemělo být tak snadné jako doposud, a to kvůli novele zákona o spotřebitelském úvěru. Předluženým domácnostem by měl být konec. Zákonodárci si ale neposvítili na samotné spotřebitele a jejich dobrý úsudek v posouzení ve vlastní schopnosti splácet. To budou muset posoudit poskytovatelé úvěrů.
Novela zákona o spotřebitelském úvěru zvýšila ochranu spotřebitelů a zpřísnila povinnosti poskytovatelům půjček. Ti se tak stávají hlavním podezřelým v případě, že dlužník nebude mít na splácení. V ohrožení je tak nejen půjčka přes internet, ale i úvěry bez registru a bez doložení příjmů.
Neprověření bonity se trestá zneplatněním smlouvy
Bonita žadatele hrála ve sjednávání úvěrů velkou roli vždy a stále ji hraje. Nyní pokud ale banka či nebankovní společnost podcení prověření úvěruschopnosti žadatele, bude to právě poskytovatel, kdo ponese následky svého jednání.
Prokáže-li se, že banka dostatečně neprověřila schopnost splácení, pak může dojít k zneplatnění smlouvy, kterou mezi sebou věřitel a dlužník uzavřel. Znamenalo by to, že dlužník musí vrátit pouze jistinu, tedy sumu, kterou si půjčil. Úroky by už platit nemusel. K zneplatnění smlouvy může dojít maximálně do 3 let od jejího uzavření. V průběhu delšího časového horizontu už nelze nedostatečné prověření bonity právně nárokovat.
Rychlým půjčkám bez prověřování registru je konec
Neprověření bonity se tak může poskytovateli pořádně vymstít. Většině bankovních domů tento bod v novele nijak neovlivní jejich rozhodování. Banky i doposud velmi dbaly na bonitu žadatele. Rychlá půjčka s rychlým sjednáním v jejich portfoliu nikdy neměla místo.
Nebankovním společnostem ale udělala novela zákona o spotřebitelském úvěru čáru přes rozpočet, především pak těm, které nabízely půjčky bez prověření registru a kteří tak sjednávaly úvěry i lidem se záznamem.
Půjčka bez registru se tak pomalu ale jistě stává „nedostatkovým zbožím.“ Ani nebankovní společnosti si nevezmou na triko problémové dlužníky. Avšak důkladné prověření žadatele nespočívá jen v prolustrování registru dlužníků.
O bonitě napoví věřiteli také příjmy a výdaje, proto kromě půjček bez registru, možná brzy vymizí z nabídky poskytovatelů také půjčky bez doložení příjmů. Kvůli důslednějšímu prověřování schopnosti splácet žadatele se celý proces sjednávání úvěru prodlouží.
Co dělat, když vám banka kvůli nízké bonitě nepůjčí?
Jestliže vám kvůli důkladnějšímu prověřování bonity poskytovatel nesjedná půjčku, pak nezoufejte. Všem dnům není konec. Bonitu si můžete zvýšit.
- Máte-li v registru dlužníků záznam, avšak veškeré dluhy už máte splaceny, zažádejte o výmaz z registru.
- Nemáte-li dostatečně vysoké příjmy, přizvěte k žádosti o půjčce spolužadatele, ručitele nebo poskytovateli nabídněte zástavu nemovitosti.