Půjčky 2017
Nový zákon o spotřebitelském úvěru vešel v platnost 1. prosince 2016 a přináší řadu změn, které mají přispět k vyšší ochraně spotřebitelský práv a vyčištění trhu od neférových poskytovatelů půjček. Nová pravidla již platí a výsledky se ukáží během následujících měsíců.
Díky změnám se klienti bank a nebankovních finančních společností dostali do výrazně silnějšího postavení. Mezi hlavní změny patří přísnější podmínky pro poskytovatele úvěrů, stanovení maximální hranice sankcí za nesplácení půjček a zrušení rozhodčí doložky. Zákon se nově vztahuje také na půjčky do 5 000 Kč a hypotéky. Další změnou je změna kontrolního orgánu nad nebankovními společnostmi. Českou obchodní inspekci (ČOI) vystřídá Česká národní banka (ČNB).
Pročištění trhu s nebankovními půjčkami
Poskytovatelem půjčky už nebude moci být jen tak někdo. Poskytovatel bude muset splňovat hned několik nových požadavků. Za prvé musí doložit dokončené alespoň středoškolské vzdělání s maturitou nebo 3 roky praxe v oboru. Za druhé jej čekají zkoušky z dborné způsobilosti podobně jako prodejci penzijních společností nebo pojišťovací makléři.
Za třetí musí od ČNB získat licenci opravňující k poskytování půjček. Již existující poskytovatelé půjček musí o licenci zažádat do 3 měsíců od začátku platnosti nového zákona (tj. do 28. února 2017). ČNB bude mít 15 měsíců na schválení každé žádosti. Čtvrtou a poslední podmínkou je požadavek na minimální kapitál ve výši 20 000 000 Kč.
Tvůrci nového zákona si od zpřísnění podmínek slibují pročištění trhů ze současných cca 50 000 nebankovních poskytovatelů na pár set až desítek firem. V opozici stojí kritici zákona, kteří se obávají, že se nepoctiví poskytovatelé přesun na černý trh.
Pokud bude odhalen poskytovatel půjčky bez licence, vystaví se riziku zaplacení finanční pokuty ve výši 20 000 000 Kč. Veškeré uzavřené smlouvy navíc pozbudou platnosti a spotřebitel bude povinen uhradit pouze dlužnou jistinu bez úroků, poplatků a dalších pokut.
Poskytovatelé si nemohou účtovat libovolně vysoké sankce
Do konce listopadu méně seriózní společnosti vydělávaly zejména poplatcích a vysokých sankcích za pozdní splácení nebo nesplácení půjčky. To již není možné. Nový zákon stanovil strop na sankce.
Nyní si věřitel může naúčtovat reálně vynaložené náklady spojené s vymáháním půjčky, což činí 8,05 % a smluvní pokutu 0,1 % z dlužné částky za každý den. Celková částka sankcí a pokut však nesmí přesáhnout 50 % z dlužné částky, nejvýše však 200 000 Kč.
Konec rozhodčí doložky
Rozhodčí doložky byly oblíbenou součástí smluv. V případě sporu jednoduše rozhodl rozhodce a spotřebitel neměl žádné právo na odvolání. Rozhodčí doložky byly zneužívány a výsledky většinou končily ve prospěch věřitele, i když tomu tak být nemělo. Nový zákon rozhodčí doložku zrušil úplně a nově budou veškeré spory řešit soudy. Tato změna se bude vztahovat na půjčky sjednané po 1. prosinci 2016.