Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Tipy, na co si dát pozor u půjčky v dobách krize

Poslední měsíce celý svět ochromila vážná krize, jejíž příčinou je nový typ koronaviru. Nezbytná omezení, jejichž cílem bylo zabránit nebo alespoň minimalizovat šíření viru, mohou mít za následek zhoršení životního standardu spousty lidí. Za jakých okolností řešit přechodné potíže půjčkou a na co si dát pozor?

To, že více než dvouměsíční karanténa ovlivnila životy milionů lidí po celém světě, neexistují žádné pochyby. Spousta lidí, rodin i podnikatelů řeší nedostatek financí v důsledku snížení či dokonce úplné ztráty příjmu a v nejhorším případě bohužel i existenční problémy. Obrátit současný stav k lepšímu může pomoci půjčka. Ovšem pouze v případě, že budete velmi ale opravdu velmi opatrní a zvážíte všechna pro a proti.

Pokud se v této době rozhodnete vzít si půjčku, buďte dvojnásob opatrní. To platí zejména v případě, řešíte-li například hypotéku, která se za stávajících okolností může zdát výhodnější. Lepší dvakrát “obrátit korunu”, než skončit v dluhovém šílenství.

Splácení půjčky nesmí zatížit rozpočet

Zvažte výši vašich aktuálních příjmů. Pokud jsou vaše příjmy výrazně nižší oproti stavu před vyhlášením karantény a máte už teď velké potíže s pokrytím běžných výdajů, zkuste finance získat například formou různých sociálních dávek. 

Raději se na nezbytně dlouhou dobu omezte zejména v méně důležitých výdajích jako zábava, oblečení apod., protože půjčka by vaše potíže mohla ještě více zhoršit. Půjčku si berte pouze tehdy, pokud její splácení rodinný rozpočet zasáhne jen minimálně. 

Vyberte si důvěryhodného poskytovatele

Nepředstavuje půjčka pro váš současný životní standard žádný problém? Pak se zaměřte na výběr bezpečné a férové půjčky od ověřeného poskytovatele. Zbytečně neriskujte a ignorujte na pohled velmi lákavé nabídky od neznámých poskytovatelů. 

Jako nejlepší se jeví klasická bankovní půjčka nebo půjčka od nebankovního poskytovatele, kterého si předem vždy důkladně ověřte. Nebankovní poskytovatel musí disponovat licencí udělovanou Českou národní bankou na základě nového zákona o spotřebitelském úvěru.

Upravte si půjčku na míru

Stále více poskytovatelů nabízí zajímavé flexibilní půjčky, jejichž parametry si lze přizpůsobit svým potřebám a požadavkům i v průběhu splácení. Dbejte rovněž na to, aby s půjčkou byly spojené pouze srozumitelné podmínky a poplatky. Nepřipouštějte nejasnosti, nepodepisujte nic, čemu stoprocentně nerozumíte. Vyberte si půjčku s minimem poplatků.

Vhodná půjčka je taková, u které můžete během splácení:


  • Změnit výši splátky směrem dolů i nahoru – v dobách krize se vyplatí možnost snížení splátek
  • Změnit datum splatnosti
  • Odložit splátku – stále více poskytovatelů půjček umožňuje odložení splátek až o několik měsíců samozřejmě pouze ve vážných případech
  • Předčasně splatit část nebo celý úvěr – mnohé společnosti zrušily poplatek spojený s předčasným splacením půjčky

Sjednejte si pojištění schopnosti splácet

V průběhu splácení půjčky se může přihodit cokoliv od nečekané ztráty zaměstnání až po dlouhodobou pracovní neschopnost v důsledku úrazu či vážné nemoci. I na takové situace se lze připravit předem a to díky pojištění schopnosti splácet. 

Abyste však za pojištění pouze neplatili, ale v případě nutnosti jej i využili a získali slíbené pojistné plnění, ujistěte se před podpisem smlouvy, že perfektně rozumíte smluvním podmínkám u tohoto typu pojištění.

Pomoc rodinám i podnikatelům nabízí také stát

Kromě komerčních půjček lze získat pomoc od státu. Například drobní živnostníci (OSVČ) nemusí po dobu šesti měsíců od března do srpna platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Zároveň mohou požádat o jednorázovou finanční podporu ve výši 500 korun za den. Za celé období od 12. března do 8. června tak mohou od státu získat 44 500 korun. 

Osoby pečující o malé děti ve věku do 10 let mají nárok na tzv. ošetřovné. Zaměstnanci na něj mají zákonný nárok, u živnostníků se jedná o výjimečný stav vzhledem k tomu, že došlo k uzavření školek a škol a rodiče tedy neměli na výběr. Nárok na ošetřovné platil po celou dobu uzavření škol.