Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Refinancování úvěru ze stavebního spoření. Jak na to?

Hypotéky patří mezi nejvýhodnější způsoby, jak získat potřebné finanční prostředky na koupi vlastního bydlení. Úrokové sazby hypoték se již několik let drží okolo dvou procent na rozdíl od úvěrů ze stavebního spoření, kde se úrokové sazby pohybují okolo pěti procent. Vyplatí se tedy původní úvěr ze stavebního spoření refinancovat prostřednictvím výhodnější hypotéky.

Proč je refinancování úvěru ze stavebního spoření výhodné? 

Refinancování jakéhokoliv úvěru je výhodné vždy, kdy je stávající úvěr dražší než nový. Díky refinancování si spotřebitel může snížit úrokovou sazbu i pravidelné měsíční splátky a ušetřit tak nemalou částku. Platí to také pro stavební spoření, u nichž jsou v současné době úroky výrazně vyšší než v případě hypoték. U dražších úvěrů je rozdíl v měsíčních splátkách opravdu výrazný. 

Refinancování však nelze provést kdykoliv v průběhu splácení úvěru, ale pouze v době konce fixace. Pokud tedy chcete refinancovat zadarmo, a neplatit vysoké poplatky za porušení smluvních podmínek.

Pro koho je refinancování úvěru ze stavebního spoření určeno? 

Refinancování je určeno spotřebitelům, kteří splácí úvěr ze stavebního spoření s vyšší úrokovou sazbou, než jsou aktuálně nabízené u hypoték. Druhou podmínkou na blížící se konec fixačního období. Spotřebitel se musí na refinancování dobře připravit. Včas by si měl zajistit nejen nové nabídky, ale také podat výpověď.

Výhody refinancování úvěru ze stavebního spoření 

  • Nižší úroková sazba a měsíční splátky

  • Možnost navýšení celkové výše úvěru

Nevýhody refinancování úvěru ze stavebního spoření 

  • Vysoké poplatky za refinancování ve fixním období

Příklad refinancování úvěru ze stavebního spoření 

Manželé Jan a Petr si vzali úvěr od stavební spořitelny ve výši 3 000 000 Kč úrokovou sazbou 5,2 procenta. Měsíčně splácí více než 16 000 Kč. Jelikož jim nyní končí fixační období, rozhodnou se pro refinancování hypotékou. Hypoteční banka jim nabídla hypotéku s úrokovou sazbou více než o polovinu nižší – 2,29 procent. Refinancováním si měsíční splátky snížili o polovinu.