Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Stavební spoření 2018

Rok 2018 nepřinesl v oblasti stavebního spoření žádné výrazné změny. Ke snížení a účelovému omezení státní podpory, o kterém se v loňském roce psalo, naštěstí nedošlo. Podle návrhu měli státní příspěvek získat pouze ti, kteří si stavební spoření uzavřeli pouze za účelem financování vlastního bydlení. I v roce 2018 mají všichni účastníci stavebního spoření nárok na státní příspěvek. Neprošel ani návrh, podle kterého by stavební spoření mohly nabízet také banky.

Stavební spoření a státní příspěvek

Maximální výše příspěvku činí 2 000 Kč při naspořené částce 20 000 Kč a více. Aktuální úroková sazba se pohybuje od 3 procent výše. Úročí se přitom nejen vklady, státní podpora ale také celkový zůstatek na účtu. Úroková sazba je garantovaná při podpisu smlouvy o stavebním spoření a v průběhu doby spoření se nemění.

Stavební spoření je ideální v tom, že jej můžete uzavřít v každém věku. Spořitelny nabízí výhodné stavební spoření pro děti, ale využít jej mohou mladí i starší lidé. Peníze ze stavebního spoření jsou sice určené primárně pro bydlení, ale ve skutečnosti není účel omezený. Hodně lidí jej využívá na zaplacení studia či na zajištění peněz na důchod.

K čemu slouží stavební spoření

Hlavním účelem stavebního spoření je zhodnocování úspora a způsob, jak získat potřebné peníze na vlastní bydlení. Kromě státní podpory patří mezi výhody vyšší úroková sazba a možnost daňového odečtu. V rámci stavebního spoření lze také požádat o úvěr ze stavebního spoření nebo překlenovací úvěr.

V průběhu doby spoření však nelze s penězi volně disponovat. Doba spoření se obvykle pohybuje kolem šesti let. Předčasné ukončení stavebního spoření se v žádném případě nevyplácí. Účastník je v takovém případě povinen uhradit smluvní pokutu spořitelně, vrátit státní příspěvek v plné výši i daně.