Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Státní podpora ze stavebního spoření

Stavební spoření se stále drží na špici žebříčku spoření pro občany. I přes nízké úrokové sazby má o něj stále více lidí zájem. Může za to především státní podpora ze stavebního spoření.

Stavební spoření spatřilo světlo světa před více 25 lety. Už od svých počátků se jednalo o velmi oblíbený finanční produkt. Tato pozice zůstala za čtvrtstoletí nezměněna a v současnosti jej využívá více než 4 milióny lidí.

Popularitu spoření nezkalila změna státního příspěvku , který v průběhu let postupně klesal, ani jej neovlivnilo snížení úrokových sazeb napříč celým finančním trhem. I přes nižší výnosnost se totiž stále jedná o jedno z nejvýhodnějších a nejbezpečnějších spoření jaké lze u nás získat. Největším tahákem je pro lidi výše zmiňovaná státní podpora .

Kolik přispívá na spoření stát?

Státní podpora ze stavebního spoření činí 10 % z uložené částky, maximálně ale 2 000 Kč ročně. Pro maximální efektivnost se tak doporučuje spořit alespoň 20 000 Kč ročně. Taková částka pak může dosáhnout až na 4% výnosnost, což je více, než vám získáte na jakémkoliv terminovaném nebo spořicím účtu v bance.

Minimální doba pro stavební spoření je 6 let. Vypovědět stavební spoření dříve je sice možné, ale důrazně se nedoporučuje. Ztratíte totiž nárok na státní podporu už u vyplacených let a navíc budete platit penále za předčasné zrušení smlouvy.

Po uplynutí 6 let můžete nastřádané peníze použít, na cokoliv chcete. Pouze v případě, že budete žádat o úvěr ze stavebního spoření, musíte získané prostředky investovat do bytových potřeb.