Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Stavební spoření 2016

Stavební spoření u nás vždy patřilo mezi nejoblíbenější spořící produkty. Bylo tomu díky středně vysokých úrokových sazeb a hlavně díky štědrému státnímu příspěvku. Každoročně se ovšem oba tyto parametry postupně snižují. Na atraktivitě stavebního spoření to ovšem neubírá.

Doby kdy stavební pojišťovny nabízely úrok 4 a více procenta a státní podporu 4 500 Kč jsou pryč jak pára nad hrncem. V současnosti jsou úrokové sazby něco kolem 1,5 % a státní podpora klesla na polovinu. To pro potenciální žadatele nejsou zrovna povzbudivé vyhlídky. Přesto počet žádosti o stavební spoření výrazně neklesá.

Reálně vám totiž na účet přijde kolem 3 %. Pokud tedy budete spořit 20 000 ročně, čímž maximalizujete státní podporu ze stavebního spoření, můžete za aktuálních podmínek mít za 6 let až 136 000 Kč.

I tak se totiž stále jedná o jedno z nejlepších spoření, které lze získat. Jistě, můžete investovat do podílových fondů, opcí nebo do čehokoliv jiného, kde je návratnost i několikanásobně vyšší než u spořících produktů. Ale to jsou všechno investice a u nich není výsledná částka nijak zaručena . Člověk tak taky může skončit na nule. Což se vám u stavebního spoření stát nemůže.

Porovnat stavební spoření

Stavební spoření v příštích letech

Stavební spoření v roce 2016 zřejmě nebude žádné velké překvapení. Podle analýzy České národní banky zůstanou úrokové sazby více méně stejné až do konce roku 2016. Pokud bude změna, očekává se, že sazby spíše porostou než by ještě klesaly.

Změny budou spíše probíhat na legislativní úrovni. Nejpravděpodobněji se bude znovu projednávat stavební spoření pro nezletilé, které v současné době mohou rodiče vypovědět v případě trvající nezletilosti dítěte jen se souhlasem soudu, s tím, že průkazně doloží, že jsou peníze utraceny ve prospěch dítěte.
Je totiž fakt, že toto rozhodnutí má za vinu vyšší úbytek klientů, než nízké úrokové sazby. Spořitelny se proti tomu samozřejmě ohradily a v současnosti jednají s ministerstvem financí o změně. V budoucnu by teda opět mohl stačit pouze podpis obou rodičů