Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Stavební spoření a termínované vklady stále poráží rostoucí inflaci

Spořit si do prasátka se nevyplatí. To samé se dnes už dá říci i o spořicích účtech. Bezpečně a bez rizika lze tak stále ukládat peníze na termínované vklady a stavební spoření. V čem se tyto dva spořicí produkty liší a jaké výhody a nevýhody spotřebitelům přináší?

Současná doba nepřeje spoření. Banky a stavební spořitelny úrokové sazby snižují a inflace neúprosně roste. Zvyšující cenovou hladinu zboží a služeb prozatím ale stále poráží termínovaný vklada stavební spoření. 

Stavební spoření láká na státní podporu a výhodný úvěr

Stavební spoření prožívá období renesance. Důvodem je, že se jedná o velmi konzervativní produkt s garantovanou státní podporou ve výši 10 % z roční úložky, maximálně však 2 000 Kč za rok. Peníze uložené na stavebním spoření jsou i úročeny, a tak aktuálně produkt nabízí roční zhodnocení zhruba kolem 3 až 4 %. Vklady jsou ze zákona pojištěny, tudíž není důvod k obavám, že byste o své našetřené peníze přišli. 

Kromě garantovaného zhodnocení finančních prostředků je nespornou výhodou stavebního spoření možnost po 2 letech čerpat výhodný úvěr s nízkým úrokem, a to zpravidla i bez zajištění. Úvěr ze stavebního spoření je sice o něco méně výhodný než hypotéky, zároveň ale nabízí lepší podmínky než klasické spotřebitelské půjčky.

Jaké jsou nevýhody stavebního spoření?

Se stavebkem nejsou spjaty jen samá pozitiva. Nevýhodou například je, že, i přestože smluv o stavebním spoření může mít klient, kolik chce, státní příspěvek získá jen jeden. Mezi další nevýhody stavebního spoření pak patří:

  • 15% daň z úroků,
  • vázací doba na 6 let,
  • poplatky za sjednání a za vedení.

Každá spořitelna má jinak nastaveny poplatky a sankce za předčasné zrušení a stejně tak se liší i poplatky za sjednání a vedení. Před výběrem konkrétního produktu je proto dobré srovnat stavební spoření a vybrat to nejvýhodnější.

Termínovaný vklad vybírejte podle úroku a doby úročení 

Podobné zhodnocení jako stavební spoření přináší i termínované vklady. Také v tomto případě platí, že důležité je porovnávat. Využít k tomu můžete portál pujcka.co, díky kterému snadno zjistíte, jaký termínovaný vklad je ten nejlepší.

Při výběru termínovaného vkladu je zapotřebí se zajímat o výši úroku, minimální vklad, dobu úročení a výši poplatků za zřízení a vedení. Velkou výhodou je, že o vložené peníze nepřijdete, a to díky zákonnému pojištění. Naopak velkou nevýhodou je, že peníze uložené na termínovaném vkladu nejsou likvidní, tudíž s nimi nemůžete disponovat. 

Jaké jsou nevýhody termínovaných vkladů?

  • Některé banky mají stanovenou minimální výši vkladu.
  • Úroky z vkladů podléhají dani ve výši 15 %.
  • U vkladů v cizí měně hrozí riziko spjaté s pohybem devizových kurzů vůči české koruně.
  • Předčasný výběr není vždy možný a trestá se sankcemi.