Stavební spoření v ČR
Historie stavebního spoření se začala psát na počátku 90. let, konkrétně v roce 1993, kdy byl schválen Zákon o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření č. 96/1993 Sb. Obliba stavebního spoření rychle rostla od samého počátku, jelikož se jedná o velice bezpečný způsob, jak spořit se státní podporou. Stavební spoření je sice primárně určené na financování bydlení, striktně však účel není omezený.
Kdo může stavební spoření poskytovat
Stavební spoření mohou nabízet pouze specializované banky, tzv. stavební spořitelny, které získaly zvláštní oprávnění. Tímto oprávněním v současné době disponuje pět stavebních spořitelen.
- Českomoravská stavební spořitelna, a.s.
- Stavební spořitelna České spořitelny, a.s.
- Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s.
- Raiffeisenbank stavební spořitelna a.s.
- Wüstenrot – stavební spořitelna a.s.
Podnikání stavebních spořitelen podléhá přísným regulím, které omezují všechny jen trochu rizikovější obchodní aktivity. Díky přísným pravidlům se žádná ze spořitelen dosud nedostala do vážných existenčních potíží. K významné úpravě podmínek původního zákona došlo v roce 2003.
Asociace českých stavebních spořitelen
V červnu 2000 byla založena instituce, která sdružuje všechny stavební spořitelny. Jedná se o Asociaci českých stavebních spořitelen (AČSS). Mezi hlavní úkoly AČSS patří ochrana a podpora zájmu stavebních spořitelen v ČR, vytváření optimálního prostředí systému stavebního spoření, podpora důvěryhodnosti stavebních spořitelen, zvyšování spolehlivost, funkčnosti, stability a výkonnosti stavebního spoření.
Dále se asociace snaží zlepšovat podmínky pro řešení bytových potřeb občanů ČR, podporuje rozvoj produktu stavebního spoření a spolupracuje s orgány státní správy, které se specializují na bytovou problematiku. Kromě AČSS jsou spořitelny členy dalších významných institucí – České bankovní asociace (ČBA) a Evropského sdružení stavebních spořitelen (ESSS).