Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Úvěr ze stavebního spoření

Úvěry na bydlení jsou nejčastěji čerpané půjčky v České republice a potažmo i ve světě. U nás je nejpopulárnější úvěr ze stavebního spoření. Má tradičně velmi nízkou úrokovou sazbu a je považován za nejbezpečnější formu úvěru.

Současně s akumulací vašich peněz na spořicím účtu získáte také se stavebním spořením nárok na úvěr ze stavebního spoření. Tento nárok ovšem nevzniká hned po uzavření smlouvy. Nejdříve musíte alespoň dva roky spořit a dosáhnout nejméně 40 % nebo 50 % z cílové částky. Některé spořitelny mohou mít i vyšší nároky.

Hypotéka vs. Úvěr ze stavebního spoření

Největším konkurentem na poli financování bydlení jsou pro úvěr ze stavebního spoření bankovní hypotéky. Oproti klasickým hypotékám má přitom úvěr ze stavebního spoření několik nesporných výhod:

Ručení – U hypotečních úvěru musíte vždy použít jako zástavu nemovitost. U úvěrů ze stavebního spoření tomu tam být nemusí. Snižujete tak riziko, že při nenadálých okolnostech přijdete o střechu nad hlavou.

Úroky – Přestože jsou úrokové sazby u hypoték jedny z nejnižších úroků na finančním trhu, stavební společnosti často nabízí ještě levnější půjčky . Úrokové sazby jsou navíc garantované a po dobu splácení se nemění. A nakonec stejně jako u hypoték, si můžete úroky z úvěru ze stavebního spoření odepsat z daní.

Společné mají také účelovos t. Oba typy půjček musí být využity na bytové potřeby. Existují sice americké hypotéky, které můžete použít na cokoliv, ale díky jejich zvýšené úrokové sazbě nemohou úroku ze stavebního spoření konkurovat.

Překlenovací úvěr

Pokud ještě nemáte nárok na čerpání úvěru ze stavebního spoření, máte možnost si zažádat o překlenovací úvěr. Cílem této půjčky je poskytnout účastníkovi spoření peníze před nárokem na pravý úvěr ze stavebního spoření. U překlenovacího úvěru přitom až do přidělení klasického úvěru nesplácíte žádnou jistinu, ale pouze úroky. Nevýhodou také je, že překlenovací úvěry jsou většinou dražší než ostatní půjčky na bydlení.