Potřebujete poradit?

Poslat zprávu

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • Odpovíme vám ještě dnes, nejpozději však následující pracovní den.

Běžné účty 2018

Prostřednictvím běžného účtu lze daleko lépe spravovat osobní finance, platit pravidelné platby, odesílat či přijímat peníze a mnoho dalších funkcí. Nabídka osobních účtů je díky vysoké konkurenci vysoká a už dávno není problém získat běžný účet bez poplatků a s dalším službami navíc. Jednu novinku, která nás čeká od 1. ledna 2018 bychom tu však měli.

Na podzim 6. října to budou dva roky, co v platnost vstoupil kontroverzní zákon o centrální evidenci účtů. Zákon o centrální evidenci se přitom připravoval již od jara 2014. Samotná evidence centrálních účtu však začne platit až 1. ledna 2018. Důvodem pro zavedení evidence je zjednodušení postupu při zjišťování, u které banky má ověřovaná osoba vedený běžný účet.

Zákon o centrální evidenci účtů – k čemu bude sloužit?

Centrální evidence bankovních účtů bude zahrnovat všechny běžné účty vedené bankami se sídlem v ČR, zahraničními bankami i spořitelními a úvěrovými družstvy. Spravovat ji a provozovat bude Česká národní banky. 

Hlavním smyslem centrální evidence je pomoc například při odhalování trestných činů, stíhání pachatelů trestných činů a chránit významné hospodářské a finanční zájmy i bezpečnosti České republiky i Evropské unie.

Jaké informace bude v centrální evidenci účtů vedeny?

  • název a označení úvěrové instituce
  • datum zřízení účtu
  • číslo účtu
  • identifikační údaje klienta (jméno a příjmení/název firmy, datum narození, rodné číslo/IČO, trvalé bydliště/sídlo)
  • datum vzniku a zániku oprávnění klienta k manipulaci peněz na svém účtu
  • datum zrušení/zániku účtu

V centrální evidenci nebudou k dispozici informace týkající se aktuálních stavů peněz na účtu či pohybech na účtech.

Kdo bude mít právo nahlížet do centrální evidence účtu?

V žádném případě nebude centrální evidence přístupná k nahlédnutí komukoliv, kdo o to požádá. Toto právo budou mít pouze jmenované orgány státní správy, jako jsou soudy, státní zastupitelství, orgány Finanční správy a Celní správy, Bezpečnostní informační služba (BIS) a Vojenské zpravodajství. Formální podobu žádosti připraví a vydá Česká národní banka.

Systém centrální evidence účtů nemá být napojený na jiné informační kanály, tudíž by nemělo hrozit případně zneužití osobních údajů.